FAQ
Acum este Sâm Apr 27, 2024 9:56 pm


Autor Mesaj
dr.MI
Mesaj  Subiectul mesajului: Rugaminte!  |  Scris: Dum Iul 08, 2012 12:07 pm
Traducator

Membru din: Lun Iul 02, 2012 6:45 am
Mesaje: 147

Neconectat
As vrea sa va rog daca aflati ceva de seriale medicale noi, serioase sa ma anuntati - mi-ar placea sa ma ocup de ele, singur sau in colaborare cu voi, desigur! De asemenea, daca in munca voastra sau personal aveti ceva probleme "medicale" (va doresc, ca personal, sa va fereasca Dumnezeu!) sa nu ezitati sa ma contactati pentru sfaturi de traducere sau... medicale!
Numai de bine!

_________________
"Viata e ca o cutie de bomboane asortate de ciocolata: niciodata nu stii la ce sa te astepti..." Forrest Gump
Imagine


Sus
dr.MI
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Rugaminte!  |  Scris: Lun Iul 30, 2012 10:47 am
Traducator

Membru din: Lun Iul 02, 2012 6:45 am
Mesaje: 147

Neconectat
Ieri am trait o zi tare urata in care s-au spus numai minciuni despre mine pe site. As vrea sa judecati si voi, daca va intereseaza, insa intotdeauna am crezut ca nu ai decat numele. Si asta il cladesti cu greu...
Ionut666 traducea Saving hope (un serial medical gen Greys anatomy, dar cu mai multi termeni medicali). El m-a rugat incepand cu ep. 3 sa-l ajut (oricum era in urma, aparuse ep. 6), la ep. 3 cu corectura termenilor medicali, iar apoi cu jumatate din script, el cerand fara diacritice. Desi am fost avertizat de alex_04 ,parca, aspura neseriozitatii lui, avand o slabiciune pt serialele medicale care sunt traduse aiurea, am acceptat cu conditia sa ajungem la zi cat mai repede. Pe scurt, eu ii dadeam scriptul vineri cand iesea episodul sau sambata, iar el urca joi sau vineri, peste o saptamana. Dup a 2-a sapt in care am vazut ca nu avem cum ajunge la zi (desi la Teen wolf vad ca e punctual!), cand i-am trimis vinerea trecuta ep. 6, l-am avertizat ca voi face eu 7 si 8 sa ajungem la zi. A spus ca nu e nevoie ca face si el. Nici sambata nu urcase ep. 6. I-am spus ca am facut deja ep. 7, ca il rog sa urce macar duminica ep. 6 ca sa ajungem la zi. Am asteptat pana la ora 13 si am urcat ep. 7 si pe seara si ep. 8. I-am spus pe mess ca putem continua, daca se tine de treaba sa urcam ep de vineri pana sambata -duminica. De aici a inceput mizeria pe chat. Nu a spus nimic de intarzieri, ca fusese avertizat ca il voi aduce la zi, m-a facut hot, necunoscator, mediocru etc, ba chiar au inceput si alti vorbitori. In fine, la un moment dat spunea ca va traduce si el serialele mele (nicio problema!), ca va face Saving hope "corect" (nici macar solutie salina nu stia ca e ser fiziologic, ca sa nu mai vorbim de termeni seriosi medicali), apoi pe seara, printre injuraturi spunea ca renunta la el ca il fac eu, apoi noaptea vad ca anunta ca Saving hope va primi si sezonul 2 etc.
Trist a fost ca eu nu i-am raspuns decat o data, pe scurt, insa el a continuat cu minciunile si abia la un moment dat i-au zis cate ceva Lionking09 si al_mic, cred. I-am informat si pe Avo si pe Kprice inainte de a aduce serialul la zi, nu am vrut decat sa fac lucrurile corect, pt ca era si numele meu acolo, insa in final am fost jignit pe nedrept, spun eu.
Am hotarat ca voi duce la bun sfarsit proiectele incepute si apoi ma voi retrage. In fond, un hobby se presupune ca-ti face placere, nu mizerie.
Am vrut sa stiti pt ca la un moment dat spunea ca regreta ca s-a amestecat cu cineva din echipa subtitrari-noi, deci cred ca v-a jignit si pe voi si sa stiti pe viitor cine e!
Va urez spor si
Numai de bine!

_________________
"Viata e ca o cutie de bomboane asortate de ciocolata: niciodata nu stii la ce sa te astepti..." Forrest Gump
Imagine


Sus
LionKing09
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Rugaminte!  |  Scris: Lun Iul 30, 2012 12:20 pm
Avatar utilizator
Traducator

Membru din: Mar Feb 08, 2011 4:01 pm
Mesaje: 291
Locaţie: London

Neconectat
S-au luat şi se vor lua măsuri în continuare pentru aceste atacuri nefondate.


Sus
ionut666
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Rugaminte!  |  Scris: Lun Iul 30, 2012 4:23 pm
Draga doctore, eu stiu ca solutie salina e cam sinonim pentru ser fiziologic sau solutie Ringer, dar poate ma insel.

solutii saline (ser fiziologic, solutie Ringer)

Iar despre celelalte lucruri, voi da cateva discutii despre messenger ca sa vad si lumea cine esti tu.

Eu i-am zis sa respecte cateva reguli in realizarea subtitrarilor si ia uitati ce mi-a raspuns el:

madalin: Mie personal imi place lb engleza, iar cuvantul OK il folsesc frecvent. Nu sunt dintre cei care cred ca americanii sunt niste cretini sau inculti - acest lucru il cred despre romani - asa ca, cui ii place citeste OK, cui nu sare sau citeste bineetc. 8:19:00 AM madalin: BYE!

Cat despre intelegera avuta, eu am rupt colaborarea in momentul in momentul in care nu a respecta termenii intelegerii si s-a apucat sa posteze de capul lui.
Eu va zic sincer ca i-am luat liniei cu linie si i-am corectat pentru ca e la inceput si nu s-a oferit nimeni sa-l invete cu ce se mananca o subtitrare, probabil el a crezut ca pune niste linii in SW sau notepad si e gata subtitrarea.
Cat despre minciuni, eu nu stiu ce minciuni am zis, poate le expune el punctual.


Sus
LionKing09
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Rugaminte!  |  Scris: Lun Iul 30, 2012 5:07 pm
Avatar utilizator
Traducator

Membru din: Mar Feb 08, 2011 4:01 pm
Mesaje: 291
Locaţie: London

Neconectat
Nu te-a obligat nimeni să continui colaborarea cu el dacă ai fost nemulţumit, la fel cum nici dânsul nu a fost obligat să o continue, fiind şi el la rândul lui nemulţumit. Sau o să negi faptul că uitai de obicei să mai apari cu partea ta din subtitrare? Că îi corectai subtitrările, bravo ţie, ştim cu toţii cum este la început şi că se învaţă pe parcurs. El te ajuta cu termenii medicali, în fine. Bun, aţi decis să nu mai colaboraţi, no problem, dar de aici şi până la tot circul de pe chat este cale lungă, nu trebuia să faci ce ai făcut şi o ştii prea bine. Era vorba de o colaborare, aţi făcut atâta tam-tam de parcă urma să divorţaţi şi nu ştiaţi cui rămâne "averea".

P.S: Nu ai meritat ban-ul de pe chat? Serios? Ţin să te anunţ că l-ai meritat încă din momentul în care ai urcat episodul 6 tradus de tine şi dr.MI pe un site concurent, "în semn de protest." Pentru ce protestai?!? Am încercat să te tolerăm, ţi-am spus ieri să închei discuţia, este vina noastră că nu ai ascultat?!?


Sus
ionut666
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Rugaminte!  |  Scris: Lun Iul 30, 2012 5:14 pm
LionKing09 scrie:
Nu te-a obligat nimeni să continui colaborarea cu el dacă ai fost nemulţumit, la fel cum nici dânsul nu a fost obligat să o continue, fiind şi el la rândul lui nemulţumit. Sau o să negi faptul că uitai de obicei să mai apari cu partea ta din subtitrare? Că îi corectai subtitrările, bravo ţie, ştim cu toţii cum este la început şi că se învaţă pe parcurs. El te ajuta cu termenii medicali, în fine. Bun, aţi decis să nu mai colaboraţi, no problem, dar de aici şi până la tot circul de pe chat este cale lungă, nu trebuia să faci ce ai făcut şi o ştii prea bine. Era vorba de o colaborare, aţi făcut atâta tam-tam de parcă urma să divorţaţi şi nu ştiaţi cui rămâne "averea".

P.S: Nu ai meritat ban-ul de pe chat? Serios? Ţin să te anunţ că l-ai meritat încă din momentul în care ai urcat episodul 6 tradus de tine şi dr.MI pe un site concurent, "în semn de protest." Pentru ce protestai?!? Am încercat să te tolerăm, ţi-am spus ieri să închei discuţia, este vina noastră că nu ai ascultat?!?


Si eu i-am spus sa lase serialul meu in pace pentru ca ne-am incheiat colaborarea si sa-si vada de serialele lui. Nu a vrut sa faca asta, atunci eu doar am raspuns atacurilor si am spus numai adevarul.

EDIT: Tie, ti-ar conveni sa-ti faca cineva ce mi-a facut mie dr. MI? Adica, sa treaca peste conditiile discutate si sa posteze subtitrari din proiectele tale.

Pe site-ul concurent n-am vazut asa ceva si sa stii ca eu am renuntat la proiecte cand fost cazul si nu m-am bagat peste altii. Intreaba-l pe Al_mic daca i-am zis ceva cand traducea Spartacus, chiar tin minte ca l-am ajutat la unele fraze.


Sus
LionKing09
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Rugaminte!  |  Scris: Lun Iul 30, 2012 5:32 pm
Avatar utilizator
Traducator

Membru din: Mar Feb 08, 2011 4:01 pm
Mesaje: 291
Locaţie: London

Neconectat
Mi se întâmplă des să se posteze proiecte de-ale mele, asta este, nu prea am ce să fac, eventual să încerc să fiu primul care le postează. Oricine este liber să traducă şi să posteze. Chiar săptamâna trecută parcă, am întârziat o zi cu Falling Skies şi când m-am apucat de tradus, pe un site concurent era apărută deja iar la noi pe site era o variantă a unui traducător necunoscut mie, care a fost ştearsă apoi, era foarte slabă calitatea. Nu ştiu ce să spun, ideal era să continuaţi colaborarea, dar dacă nu se mai poate, hell, dr.MI avea deja încă 2 episoade traduse din Saving Hope, era să renunţe la ele ca să îşi poată continua proiectul cineva care nu face parte din aceeaşi echipă cu el? Cam aşa văd eu lucrurile, nu pot să-i spun lui să renunţe la proiect la fel cum nu pot să-ţi spun nici ţie. Cu alte cuvinte, spor la tradus. Şi ca să-mi întăresc postul de mai sus, nu vă mai certaţi pe chat!


Sus
ionut666
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Rugaminte!  |  Scris: Lun Iul 30, 2012 6:17 pm
Kprice scrie:
Ionut666, uiti sa mentionezi in ce consta "corectarea" ta. Cumva in inserarea automata a diacriticelor? Iti ia fix 10 secunde sa faci asta. Ii aranjai cumva si impartirea cuvintelor pe randuri, in calitate de traducator cu vechime? Sesizeaza ca nu spun "mai bun", ci doar "cu vechime". :v: Ma-ndoiesc ca faceai asta, altfel ai fi observat si substituirea gresita a unor diacritice si le-ai fi modificat. Asadar? Care-i marele ajutor cu care te lauzi? Oare el nu te ajuta cu termenii medicali? Nu facea parte din intelegerea voastra si aducerea la zi a episoadelor? Ai respectat aceasta parte din intelegere sau intarziai cate o saptamana de fiecare data? N-ai putea sa inchei elegant aceasta colaborare? Fiecare dintre voi doi e liber sa traduca absolut orice doreste. Niciun proiect nu apartine exclusiv cuiva.
P.S. - Incearca sa fii mai elegant in exprimare si sa nu-mi mai denigrezi colegii de echipa, altfel ma voi vedea obligata sa-ti restrictionez accesul si la forum.


N-ai decat sa-mi restrictionezi accesul unde vrei tu. Oricum, se stie ce reputatie aveti, asa ca, eu nu mai am nimic de zis.

Puteti inchide.


Sus
Avocatul31
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Rugaminte!  |  Scris: Lun Iul 30, 2012 7:46 pm
Avatar utilizator
Site Admin

Membru din: Dum Mai 31, 2009 9:37 am
Mesaje: 1650

Neconectat
ionut666 scrie:
Iar despre celelalte lucruri, voi da cateva discutii despre messenger ca sa vad si lumea cine esti tu.
Cat despre intelegera avuta, eu am rupt colaborarea in momentul in momentul in care nu a respecta termenii intelegerii


Serios, Ionut?

ionut666 scrie:
N-ai decat sa-mi restrictionezi accesul unde vrei tu. Oricum, se stie ce reputatie aveti


Serios, Ionut? Te referi la reputatia pe care o avem dupa unii nesimtiti de pe titrari? Te asigur ca si ei scriu exact ca tine.
In alta ordine de idei, sunt nevoit sa-ti interzic accesul pe forum, exclusiv pentru "se stie ce reputatie aveti". Sa ai o zi buna si iti doresc traduceri cat mai corecte.

_________________
Ma irita cretinii care se cred inteligenti. Pe ceilalti cretini ii ignor.


Sus
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Versiune printabilă

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator
Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica ataşamente în acest forum
Mergi la:  


Şterge toate cookie-urile forumului | Echipa | Ora este UTC + 2

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Translation/Traducere: phpBB România