FAQ
Acum este Sâm Apr 27, 2024 8:09 pm


Autor Mesaj
dr.MI
Mesaj  Subiectul mesajului: Concediu 2014  |  Scris: Mar Iul 08, 2014 3:53 pm
Traducator

Membru din: Lun Iul 02, 2012 6:45 am
Mesaje: 147

Neconectat
So, a treia oară în Grecia...
Vă previn că această postate e "de rău" și că "internetul minte".
Soția mea a ales, ca de obicei, și eu fiind de acord, ca de obicei, cum, când și unde să petrecem concediul.
Am plecat cu mașina spre insula grecească Thassos. Mare greșeală! La nici 50 km de casă mi s-a arătat ceva la bordul dusterului. Era duminică seara, cer păreri la tel, unii "merge și așa", alții "e nasol". Am ales un prieten, m-a ajutat să merg la cineva, a testat-o și mi-a remediat problema. So, mulțumesc Florin și Eugen!
Am plecat din București pe la 4 dimineața, cele 7 ore pt 567 km de drum București - Thassos via Bulgaria Makaza-Nimfeea au fost 12 ore, de fapt. Bulgaria o ruină frustrantă, iar la vamă, la noul punct de frontieră am stat jumătate de oră, fiindcă "așa a vrut mușchii lor de vameși". Deci, n-a fost ca pe internet.
Aici, stăm într-o stâncărie, despre care patronul grec zice că "is the best on this island!" Ntinas apartaments, și pe booking avea 8,6... So, again, internetilic minte, iar grecii nu-s turci la turism.
Mă opresc ca să nu vă deprim, dar evitați să mergeți cu mașina im Grecia, din cauza drumurilor din Bulgaria, și evitați să luați plasă... dar asta nu știu cum să faceți....

_________________
"Viata e ca o cutie de bomboane asortate de ciocolata: niciodata nu stii la ce sa te astepti..." Forrest Gump
Imagine


Sus
marvasmar
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Concediu 2014  |  Scris: Sâm Iul 12, 2014 1:31 pm
Avatar utilizator
Subtitrari-Noi Team

Membru din: Lun Iul 05, 2010 8:04 pm
Mesaje: 261
Locaţie: Buzau

Neconectat
Doctore, imi pare rau sa aud asta. Poate ca ai avut tu ghinion. Eu unul n-as fi ales Thasos. (Bine, am ales Corfu anul acesta. :hahaha: ) Cat despre drumurile din Bulgaria, nu sunt cu mult mai proaste decat la noi. La mine in judet (Buzau) si la vecini (Braila) soselele sunt varza. Daca nu ma crezi, te sfatuiesc sa mergi pe drumul de la Ianca pana la Viziru (ambele din Braila), prin Bordei Verde si vreau sa vad daca poti sa mergi cu mai mult de 40 km/h fara sa-ti distrugi suspensiile la masina. Drumul pana in Kassandra acum doi ani a durat 14 ore din Buzau. Si pe anumite portiuni de drum am avut autostrada, care era chiar buna. Atunci drumul l-am facut pe langa Sofia.

_________________
Prietenia este, in primul rand, pacea reciproca si zborul spiritului pe deasupra amanuntelor vulgare. – Antoine de Saint-Exupery


Sus
dr.MI
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Concediu 2014  |  Scris: Dum Iul 13, 2014 8:50 pm
Traducator

Membru din: Lun Iul 02, 2012 6:45 am
Mesaje: 147

Neconectat
Să profit de milostenia grecului că avem net și să vă zic "de bine".
Da, Thassos nu e altceva decât un fel de Insula Mare a Brăilei (scuze, marv! ) sau Saturn, dacă vreți și da, față de restul locurilor de cazare de aici, noi avem "the luxury living", sloganul ntinas. Deci, dacă vă place un astfel de loc, nu văd de ce să mai vii până aici.... Poate pt atmosfera mediteraneană, mâncarea de tavernă și ca să-ți faci noi prieteni.
Pentru că eu văd mereu jumătatea plină, e un concediu reușit, copiii se simt bine, Miruna chiar a făcut aici prima ei baie in mare, iar Matei și-a exersat intoarcerile delfin. Că veni vorba de intoarceri, sper ca marți să avem drum liber...
Faceți cum credeți, însă eu m-am săturat de concedii in Grecia și sigur nu voi mai reveni aici.
Valar morghulis!

_________________
"Viata e ca o cutie de bomboane asortate de ciocolata: niciodata nu stii la ce sa te astepti..." Forrest Gump
Imagine


Sus
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Versiune printabilă

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator
Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica ataşamente în acest forum
Mergi la:  


Şterge toate cookie-urile forumului | Echipa | Ora este UTC + 2

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Translation/Traducere: phpBB România