Vizualizare mesaje fără răspuns
Vizualizare subiecte active
Acum este Vin Mar 29, 2024 1:35 am



Autor Mesaj
Kprice
Mesaj  Subiectul mesajului: Cum să extragi o subtitrare de pe un DVD  |  Scris: Dum Iul 05, 2009 3:04 pm
Cum să extragi o subtitrare de pe un DVD

Dacă v-aţi dorit vreodată să extrageţi o subtitrare de pe un DVD sau pur şi simplu aţi avut curiozitatea de a afla cum se realizează acest lucru, iar tutorialele deja existente pe net nu v-au fost prea utile, acum aveţi ocazia să vă clarificaţi unele aspecte sau să învăţaţi cum se face. Pentru început, vom avea nevoie de... aţi ghicit, un DVD şi o subtitrare, dar şi de un soft intitulat SubRip. Să începem:

1. Încărcaţi imaginea DVD-ului într-un driver virtual (Daemon Tools, Power ISO etc.).
2. Deschideţi programul SubRip. Va arăta cam aşa:
Imagine

3. Daţi click în stânga sus pe VOB şi verificaţi atent să aveţi aceleaşi setări ca în această imagine:
Imagine
Acum, daţi click în partea dreaptă pe cele trei liniuţe, în dreptul scrisului New File. Este binecunoscuta funcţie de căutare (browse) în PC. Mergeţi în folder-ul soft-ului SubRip, în subfolder-ul ChMatrix şi încărcaţi acel MTZ. După ce vă arată 100%, în locul unde înainte scria New File, va scrie MTZ.sum. Acum e timpul să încărcăm un IFO.

4. Daţi click pe Open IFO şi mergeţi în MyComputer, dublu click pe imaginea filmului pe care l-am încărcat mai devreme în driver-ul virtual, intraţi în folder-ul VIDEO_TS şi îl alegem pe acel IFO care după ce îl încărcăm, ne va afişa lista subtitrărilor pe care le conţine filmul (este cel care are cei mai mulţi MB). Trebuie să aveţi următoarea imagine:
Imagine

5. Din acea listă selectaţi subtitrarea pe care vreţi s-o extrageţi şi daţi click pe Start pentru a începe extragerea. Acum, deoarece fiecare limbă conţine diacritice pe care soft-ul e posibil să nu le recunoască sau pur şi simplu nu recunoaşte font-ul, vă va apare o nouă casetă în care va trebui să tastaţi litera sau semnul de punctuaţie pe care vi-l indică.
Exemplu: am tastat V-ul şi am apăsat ok.
Imagine
Faceţi la fel cu fiecare literă pe care v-o indică, de câte ori va fi nevoie. De obicei ,de la jumătatea subtitrării înainte nu prea mai cere rectificări.

6. Dup ce aţi finalizat extragerea, va trebui s-o salvăm. Verificaţi dacă scrie 100% ca în imaginea de mai jos.
Imagine

Acum intrăm în Corrections, Post OCS Spelling Correnctions, selectăm limba în care vrem să se realizeze corectura şi dăm click pe Correct.

7. Setarea font-ului. În dreapta avem Imagine, dăm click pe Imagine şi selectăm 28529 Central European. Click pe Done.

8. Salvarea ca srt. Avem o Imagine click pe ea, alegem calea pe Desktop (de exemplu) şi îi dăm SAVE. E posibil să vă întrebe dacă salvaţi ca Unicode. Click pe NO şi salvaţi ca ANSi.

Asta-i tot. Aşa-i c-a fost mai simplu decât vă aşteptaţi?Imagine


Sus
gioni666
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Tutoriale  |  Scris: Lun Iul 06, 2009 9:01 am
Avatar utilizator
Membru de onoare

Membru din: Dum Iun 14, 2009 2:25 am
Mesaje: 225

Neconectat
multam pentru acest tutorial

_________________
Viaţa fără poezie e pustiu.


Sus
respectme
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Cum să extragi o subtitrare de pe un DVD  |  Scris: Sâm Aug 07, 2010 7:39 pm
Multumesc pentru tutorial, dar nu gasesc acel fisier MTZ -subfolderul ChMatrix fiind empty. Il poate atasa cineva ?


Sus
respectme
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Cum să extragi o subtitrare de pe un DVD  |  Scris: Dum Aug 08, 2010 10:31 am
Multumesc !


Sus
gioni666
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Cum să extragi o subtitrare de pe un DVD  |  Scris: Mie Sep 29, 2010 11:36 am
Avatar utilizator
Membru de onoare

Membru din: Dum Iun 14, 2009 2:25 am
Mesaje: 225

Neconectat
mai usor si mai simplu, fac un clip si-l urc pe youtube, revin cu clipul

programul este Subtitle Edit, cel la care am tutorial si pt. sincronizari:

Programul se descarca si se dezarhiveaza, nu necesita instalare

Subtitle Edit - download here
Subtitle Edit Beta - download here

PENTRU LIMBA ENGLEZA SE VA FOLOSI FUNCTIA: OCR via Tesseract

Puteti Extrage subtitrari si din Fisierele MKV

La IDX/SUB, pentru alte limbi decat engleza se va folosi functia: OCR via image compare

Nu stiu daca si cum se pot adauga alte dictionare pt. a folosi functia "OCR via Tesseract"( care este mult mai simpla decat "OCR via image compare") si pt. alte limbi

Ca sa intelegeti ceva din clip, dati click pe "YouTube"(Watch On YouTube) si pe urma pe 720p si full screen, aici pe forum mie nu-mi intra in full screen


[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=JwpMN9rvJvQ[/youtube]

_________________
Viaţa fără poezie e pustiu.


Sus
gioni666
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Cum să extragi o subtitrare de pe un DVD  |  Scris: Joi Sep 30, 2010 9:54 pm
Avatar utilizator
Membru de onoare

Membru din: Dum Iun 14, 2009 2:25 am
Mesaje: 225

Neconectat
Cu placere.
Dar sa fiti atenti ca la unele dvd-uri extrage pt. fiecare vob in parte timingul, pana acum doar la "A.Nightmare.on.Elm.Street.2010.DVDR-Counterfeit" am intampinat problema asta, discut cu cei care se ocupa de acest program sa vada care ar fi buba.

Asa ca atentie la timpi cand extrageti de pe dvd
Am rezolvat la dvd-ul specificat mai sus in felul urmator: am extras Idx/Sub(eu am facut asta cu dvdfab) si pe urma tot cu acest program(Subtitle Edit) am extras srt din Idx/Sub.

Spor la treaba.

_________________
Viaţa fără poezie e pustiu.


Sus
ForsakeN
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Cum să extragi o subtitrare de pe un DVD  |  Scris: Sâm Oct 30, 2010 6:23 pm
gioni666 scrie:

La IDX/SUB, pentru alte limbi decat engleza se va folosi functia: OCR via image compare


Mie imi da eroarea asta cand incerc sa extrag...


Ataşamente:
New Bitmap Image.JPG
New Bitmap Image.JPG [ 120.15 KiB | Vizualizat de 24623 ori ]
Sus
gioni666
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Cum să extragi o subtitrare de pe un DVD  |  Scris: Sâm Oct 30, 2010 6:52 pm
Avatar utilizator
Membru de onoare

Membru din: Dum Iun 14, 2009 2:25 am
Mesaje: 225

Neconectat
http://www.nikse.dk/

pai ia si tu ultima varianta :Subtitle Edit 3.0 RC4, mai verifica site-ul din cand in cand

din ce vad in poza ai o versiune antica, veche si de demult
si important, codecurile , mai ales daca ai w pe 64, stiu ca si eu am avut ceva erori inainte
si oricum subul ala nu este bun, are doar 26 min pe cd1

voi cu schimbatul de nikuri, iti trimiteam pm, dar am uitat ca ati bulversat nikurile
eu am w 7x64 si ca sa nu am probleme bag codecuri de la shark: "Win7codecs_v264" si importantant , peste asta trebuie si "x64Components_v268", bine v268 este buildul pe care il am instalat
http://shark007.net/win7codecs.html

si daca tot iti face beleaua, dai click pe detalies cand apare eroarea si copiezi continutul si-l postezi la varianta respectiva de sub edit in coment si te invata omu ce sa faci sau daca este din program, o repara in buildul urmator, eu asa am facut cand am dat de belele

_________________
Viaţa fără poezie e pustiu.


Sus
ForsakeN
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Cum să extragi o subtitrare de pe un DVD  |  Scris: Sâm Oct 30, 2010 7:17 pm
Inainte sa postez am luat acea versiune noua si tot asa face.

E posibil sa fie din cauza codecurilor, ca eu am ramas la XP. :blush:

Vezi ca ti-am trimis PM cu ID-ul.


Sus
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Versiune printabilă

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori
Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica ataşamente în acest forum
Mergi la:  
cron

Şterge toate cookie-urile forumului | Echipa | Ora este UTC + 2

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Translation/Traducere: phpBB România