Vizualizare mesaje fără răspuns
Vizualizare subiecte active
Acum este Joi Mar 28, 2024 11:58 pm



Autor Mesaj
Undergrow
Mesaj  Subiectul mesajului: Demonstraţie utilizare AutoCorect  |  Scris: Dum Dec 30, 2018 6:42 pm
Avatar utilizator
Subtitrari-Noi Team

Membru din: Mie Ian 28, 2015 3:38 pm
Mesaje: 89

Neconectat
Salutări! Am făcut o mică demonstraţie video despre cum puteţi utiliza programul Autocorect, versiunea 4.1.5., pentru corectarea rapidă a unei subtitrări.

Butoanele principale sunt:

„Modifică” ‑ modifică doar cuvântul la care aţi ajuns

„Modifică toate” ‑ modifică toate cuvintele ulterioare pe care le va găsi în subtitrare

„Ignoră” ‑ ignoră doar cuvântul la care aţi ajuns

„Ignoră toate” ‑ ignoră toate cuvintele ulterioare pe care le va găsi în subtitrare

„Anulare” ‑ dacă aţi modificat greşit un cuvânt sau l-aţi sărit cu "ignoră", se întoarce la acel cuvânt



Sper să vă fie de ajutor. Se pot corecta şi fişiere word, nu numai .srt.


Ultima oară modificat de Undergrow pe Dum Aug 18, 2019 5:51 pm, modificat 1 dată în total.


Sus
Eu_I_Myself
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Demonstraţie utilizare AutoCorect  |  Scris: Dum Dec 30, 2018 9:07 pm
Membru de onoare

Membru din: Dum Mai 31, 2009 3:58 pm
Mesaje: 71

Neconectat
Si foarte importante setarile:
Imagine


Sus
Undergrow
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Demonstraţie utilizare AutoCorect  |  Scris: Dum Dec 30, 2018 9:23 pm
Avatar utilizator
Subtitrari-Noi Team

Membru din: Mie Ian 28, 2015 3:38 pm
Mesaje: 89

Neconectat
Eu_I_Myself, mersi de observaţie. :)

Personal, n-am umblat la setări după ce l-am instalat. Trebuie modificată vreo setare faţă de cele default?


Ultima oară modificat de Undergrow pe Joi Iul 18, 2019 12:28 pm, modificat de 2 ori în total.


Sus
Robi
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Demonstraţie utilizare AutoCorect  |  Scris: Dum Dec 30, 2018 9:35 pm
Nu-i musai să folosești în permanență mousul. Apăsarea pe tasta i este echivalentă cu click pe Ignoră.


Sus
Eu_I_Myself
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Demonstraţie utilizare AutoCorect  |  Scris: Dum Dec 30, 2018 10:59 pm
Membru de onoare

Membru din: Dum Mai 31, 2009 3:58 pm
Mesaje: 71

Neconectat
Undergrow scrie:
Eu_I_Myself, mersi de observaţie. :)

Personal, n-am umblat la setări, după ce l-am instalat. Trebuie modificată vreo setare, faţă de cele default?


Trebuie in functie de preferintele fiecaruia.
Eu de exemplu nu vreau spatiu inainte de ! sau ?


Sus
Undergrow
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Demonstraţie utilizare AutoCorect  |  Scris: Dum Dec 30, 2018 11:06 pm
Avatar utilizator
Subtitrari-Noi Team

Membru din: Mie Ian 28, 2015 3:38 pm
Mesaje: 89

Neconectat
Robi scrie:
Nu-i musai să folosești în permanență mousul. Apăsarea pe tasta i este echivalentă cu click pe Ignoră.


Mulţumesc mult de pont, Robi. Chiar nu ştiam :biggrin:. Unde pot vedea lista cu scurtături?


Sus
Robi
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Demonstraţie utilizare AutoCorect  |  Scris: Lun Dec 31, 2018 7:36 am
Nu există listă de scurtături. La meniuri în dreptul comenzilor apare și o combinație de taste (de ex Salvare CTRL+S).
În fereastra care se deschide la Ortografie, comenzile scrise pe butoane au o literă subliniată. Aia e scurtătura.


Sus
Undergrow
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Demonstraţie utilizare AutoCorect  |  Scris: Lun Dec 31, 2018 9:48 am
Avatar utilizator
Subtitrari-Noi Team

Membru din: Mie Ian 28, 2015 3:38 pm
Mesaje: 89

Neconectat
Mersi pentru precizări. Mi-ai prelungit viaţa mouse-ului, scutindu-l de nişte click-uri :hahaha:


Sus
Eu_I_Myself
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Demonstraţie utilizare AutoCorect  |  Scris: Dum Feb 24, 2019 4:29 pm
Membru de onoare

Membru din: Dum Mai 31, 2009 3:58 pm
Mesaje: 71

Neconectat
Am gasit un link cu autocorect pe steroizi:
http://romania-inedit.3xforum.ro/post/4 ... _Plus_5_1/


Sus
Undergrow
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Demonstraţie utilizare AutoCorect  |  Scris: Dum Feb 24, 2019 7:52 pm
Avatar utilizator
Subtitrari-Noi Team

Membru din: Mie Ian 28, 2015 3:38 pm
Mesaje: 89

Neconectat
Practic nu are funcţii în plus. Doar dicţionare actualizate, nu?


Sus
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Versiune printabilă

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori
Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica ataşamente în acest forum
Mergi la:  
cron

Şterge toate cookie-urile forumului | Echipa | Ora este UTC + 2

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Translation/Traducere: phpBB România