Vizualizare mesaje fără răspuns
Vizualizare subiecte active
Acum este Sâm Apr 20, 2024 9:28 am



Autor Mesaj
BRiLi
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: A Mulher Invisivel / The Invisible Woman (2009)  |  Scris: Mar Mar 23, 2010 12:47 am
Cand am sters eu un topic postat de domnul Klaxxy acolo, din greseala, fapt recunoscut si pentru ca mi-am cerut scuzele de rigoare, a facut un scandal de toate zilele. Se pare ca acum nu considera de cuviinta sa intervina.


Sus
felixuca
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: A Mulher Invisivel / The Invisible Woman (2009)  |  Scris: Mar Mar 23, 2010 10:43 am
Draga Brili, cred ca nu mai conteaza ce a fost in trecut. Lasa-l in urma si pune-i cruce.
Important este insa ca s-a ajuns intr-un punct urat. Le-am scris si celor de pe titrari, va scriu si voua. Este pacat sa va luptati tocmai cu Klaxxy, unul dintre putinii oameni de pe titrari.ro care intotdeauna au incercat sa impace spiritele.
Va suparati pentru ATITUDINEA LOR si cu asta ma solidarizez. Nu e normal sa corectezi pe cineva doar pentru a-l umili. Se pot face corecturi si ALTFEL, cu prietenie. Dar e un concept care ne este, in continuare, strain.
La fel, va sustin cauza in vederea STERGERII subtitrarilor de pe acel site. Noi, pe partea noastra, nu am cerut sa fie sterse, doar sa nu mai fie urcate (ne-am gandit ca ar fi un efort prea mare sa fie sterse, avand in vedere numarul lor ridicat :biggrin: ). Decat sa vad o subtitrare SCHINGIUITA acolo, cu creditele schimbate, mai bine lipsa. Nu voi intelege niciodata de ce se sterg credite. Sa fim seriosi... ce mare reclama inseamna un nume de site intr-o subtitrare? In plus, cei care au fost acolo, in "clipele istorice", stiu prea bine ca regula aia nu s-a aplicat decat de la un moment dat, intr-un context in care cuiva i-a casunat sa gaseasca metode de a scapa de cei care il deranjau prin prezenta lor pe site. Iar rezultatele se vad acum. Sincer, daca traduc ceva, consider ca pot scrie la credite si "capsunica, capsunea / asta-i subtitrarea mea/ site-ul meu e http://www.tralala" si NIMENI nu are dreptul moral sa stearga.
Oricum, e un semnal serios de alarma. Sper ca ei sa invete sa aiba masura cu jignirile si intepaturile cand fac niste corecturi... Sper ca voi sa invatati din greseli si sa nu va lasati afectati de rautatea si de ambitiile celor din jur, sa va sustineti in continuare pozitia cu aceeasi fermitate si sa nu raspundeti cu aceeasi moneda decat ca ULTIMA RESURSA. Si nu uitati ca jignirile au fost reciproce.

In final, e pacat ca doi oameni pe care ii respect, Avocatul31 si Klaxxy, ajung pe pozitii de adversitate.
PACE!


Ultima oară modificat de felixuca pe Mar Mar 23, 2010 5:48 pm, modificat 1 dată în total.


Sus
BRiLi
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: A Mulher Invisivel / The Invisible Woman (2009)  |  Scris: Mar Mar 23, 2010 12:52 pm
Felixuca, am uitat ce a fost in trecut, si i-am pus cruce. Eu personal nu am vreo problema cu greselile analizate de ei. Chiar mi se pare normal si constructiv, daca cineva greseste, sa ii atragi atentia (intr-un mod elegant).
Eu sunt intrigat de faptul ca sunt comparat cu un papusar, si mi se arunca toata intamplarea asta in carca, cu toate ca n-am nicio legatura cu ea (Avand in vedere ca sarbatoarea pascala bate la usa, pot completa cu un sincer : Asa sa-mi ajute Dumnezeu). Daca voiam sa atac vreo subtitrare, nu vad ce m-ar fi retinut sa o fac singur, cu mainile mele. Problema mea personala e cu jignirile care vin din partea domnului Klaxxy, cu toate ca eu am incercat sa il ignor complet, si pentru care niciodata n-a considerat de cuviinta ca e nevoie sa-si ceara scuze. Vine imediat dupa postul meu, si le spune oamenilor astora ca si-au bagat un sarpe in casa, si ca acum a scos capul. Evident, nu mi-a precizat numele, dar nu sunt atat de prost incat sa am dubii daca s-a referit la mine.
Problema sunt cuvintele jignitoare pe care le arunca unii dintre ei. Am observat cu mult timp in urma cloaca care s-a format acolo, una neproductiva, de altfel. Eu unul sunt constient ca site-ul lor traieste de pe spatele Nifty si Subtitrari-noi. Am si purtat discutii pe tema asta, daca nu isi mai aduc aminte unii din moderatorii de acolo.

Stergerea linkurilor din subtitrari mie mi se pare ceva normal. Sunteti doua sau mai multe site-uri de profil, nu va puteti face reclama unul altuia. Bineinteles, nu stiu in ce masura ar afecta asta traficul, probabil nu prea tare. Insa, daca acele site-uri vor ca linkul sa fie pastrat in subtitrare, cred ca ar trebui sa le fie respectata decizia.

Daca majoritatea de acolo ma considera capul rautatilor, le intind si eu o mana, si le spun inca o data ca ID-ul meu le sta la dispozitie, mai ales domnului Klaxxy. Nu am nimic de impartit cu nimeni, nu am nicio razbunare de dus la capat, iar printr-o conversatie civilizata si amicala, voi incerca sa fac tot posibilul pentru a-i convinge de asta.


Sus
felixuca
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: A Mulher Invisivel / The Invisible Woman (2009)  |  Scris: Mar Mar 23, 2010 1:23 pm
Nu cred ca esti capul rautatilor. Evident, exista niste resentimente, de ambele parti. Sunt sigura ca daca te-ai intoarce pe titrari.ro acestea ar fi lasate in urma, la fel cum prin venirea in echipa subtitrari-noi ai lasat alte dusmanii deoparte. Cert in toata chestia asta e ca suntem cu totii oameni, indiferent de culoare, muzica preferata, simpatii, site de subtitrari preferat. Asa ca nu pune nimic la suflet si incearca sa-ti vezi de treaba in continuare, indiferent cu cine ai lucra sau de cine ti-ar purta sambetele. Ca oamenii astia azi se pupa, maine se acuza de tradare, poimaine se imbratiseaza si raspoimaine isi cara injurii pe forumuri. "C'est la vie".
Iti urez noroc in impacarea cu dl Klaxxy. Sigur ai mai multe sanse decat am eu cu Voca :blind: :dirol:


Sus
gambler
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: A Mulher Invisivel / The Invisible Woman (2009)  |  Scris: Mar Mar 23, 2010 4:52 pm
una părere -> titrări.ro -> o adunătură de frustrați. Pe această cale le mulțumesc pentru ștergerea topicului care le scoate la iveală adevărata față și pentru banul pe care mi l-au dat, pentru că am avut bunătatea de a le spune adevărul, asta demonstrează cât de jos este nivelul lor intelectual. :v:
PS: furați în continuare, dragilor, că aveți de unde, casa noastră e mare și darnică, dăm și la cei ce n-au. :)


Sus
neoh
Mesaj  Subiectul mesajului: Respect  |  Scris: Mie Mar 24, 2010 12:20 am
Nu vreau sa ma bag dar am citit tot ce s-a scris aici si nu e frumos ca mereu se ajunge la jigniri. Vreau sa spun ca eu am vrut sa fac traducerea la filmul asta dar m-am oprit pe la 10 min si m-am uitat la tot la el si nu mi-a placut. Vreau sa zic ca subul in engleza pe care l-am avut eu la filmul asta a fost foarte bun. Traducerea in romana e dezastruoasa din punctul meu de vedere. Nu stiu de ce e asa dar asa e, am mai luat suburi facute de Klaxyy si erau foarte bune, dar asta trebuie sa recunosc e foarte rea avand in vedere ca subul in engleza e corect. Felixuca stie cum a fost subul de la Skate or Die si pana la urma l-am tradus cat de cat bine avand in vedere ca era tradus in Google translate. Intradevar e mult mai greu de facut dupa sonor si s-a dovedit ca am gresit si eu. Azi am corectat un sub facut de subs.ro la filmul "A Christmas Carol" care trebuia corectat si trebuiau adaugate liniile lipsa din subtitrare. La sfarsitul subtitrarii m-am trecut cu "Corectura:Neoh" si nimeni nu a sters asta. Le-am si scris pe forum ca am facut asta nevrand sa jignesc traducatorii sau ceva. Putem sa facem chestii bune fara sa ne injuram sau jignim numai sa vrem. Stiu ca nu are treaba cu subiectul dar vreau sa ii zic Felixucai (poate citeste si ea asta :) ) ca ii multumesc ca m-a cooptat in echipa niftyteam. Cu ajutorul ei devin mai bun de fiecare data atat in traduceri cat si in viata si nu o sa uit niciodata ce mi-a zis candva:"Mai bine nu te grabesti si faci o subtitrare buna decat sa faci trei proaste." Asta ar trebui sa le dea de gandit la toata lumea.Sper sa nu intelegeti gresit ce am scris aici.

Respect tuturor traducatorilor de pe toate siteurile.


Sus
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Versiune printabilă

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori
Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica ataşamente în acest forum
Mergi la:  
cron

Şterge toate cookie-urile forumului | Echipa | Ora este UTC + 2

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Translation/Traducere: phpBB România