Vizualizare mesaje fără răspuns
Vizualizare subiecte active
Acum este Mie Apr 24, 2024 11:03 pm



Autor Mesaj
Redmax
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: The Wire  |  Scris: Joi Sep 03, 2009 11:24 am
Am inteles, d-na profesoara,o sa fiu mai atent, iar daca nu,puteti sa-mi dati un 4.
Cred ca renunt la aceasta polemica, nu are rost, pana la urma, fiecare face dupa cum il duce capul.


Sus
felixuca
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: The Wire  |  Scris: Joi Sep 03, 2009 11:36 am
pentru "d-na" primesti chiar un 3. Se abreviaza "dna" fara punct sau cratima :geek:

Lasand gluma deoparte... munca ta trebuie la randul ei respectata pentru ca nu este de ignorat. Ca noi toti, depui un efort dezinteresat si-ti rupi din timpul tau pentru sincronizarile acelea. Tot timpul vei da peste nemultumiti, unii mai simpatici, altii mai sariti de pe fix (ca mine). Nu pot decat sa-ti spun "capul sus" si multumiri pentru efortul depus.

In orice caz, concluzia mea este urmatoarea: imi pare rau daca am jignit pe cineva. Nu a fost cu intentie. Daca inca nu v-ati lamurit, ASTA sunt eu. Buna, rea... macar va spun ce gandesc. Constat un val de "negativitate" din partea acestui forum si, implicit, al acestei echipe, la popularizarea careia - desi nu imi place sa fie nevoie sa ii reamintesc cuiva - am contribuit, spun eu, destul de mult. Cum s-a ajuns aici imi scapa, insa ma deranjeaza profund situatia. Am incercat sa initiez un dialog cu cateva parti implicate, insa mi s-a trantit usa in nas (stii cine esti). Consider ca nu are rost sa mai deschid vreo discutie in contradictoriu. Va atrag insa atentia ca nu sunt interesata de o "colaborare" unilaterala (care oricum suna absurd). Daca buna intelegere intre noi exista doar in mintea mea, atunci poate ar trebui sa ma trezesc la realitate.


Sus
Redmax
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: The Wire  |  Scris: Joi Sep 03, 2009 11:51 am
Acum, ca am luat nota 3, nu-mi ramane decat sa ma apuc de goblenuri, poate imi iese mai bine.
Nici eu n-am vrut sa supar nimeni, imi cer scuze daca te-ai simtit jignita, si nu in ultimul rand, iti multumesc pt. traducerile tale.
O zi buna, la toata lumea!


Sus
Kprice
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: The Wire  |  Scris: Joi Sep 03, 2009 8:09 pm
Ce mă enervarăţi... De parcă băgarăţi publicitate în mijlocul unui XXX. Imagine
Când în sfârşit se contura o intrigă, "brusc, dintr-o data şi pe neaşteptate" îmi scoateţi ochii cu băţul purtător de banderolă albă pacifistă.Imagine Asta fu tot? Hai că puteţi mai mult.Imagine
P.S.- pacea ye supraestimată, parol.Imagine


Sus
Redmax
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: The Wire  |  Scris: Joi Sep 03, 2009 9:23 pm
Kprice, daca vrei sa vezi faze horror si sange, iti recomand un tracker bun,gasesti acolo cu duiumul. :lol:


Sus
Avocatul31
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: The Wire  |  Scris: Vin Sep 04, 2009 12:17 am
Avatar utilizator
Site Admin

Membru din: Dum Mai 31, 2009 9:37 am
Mesaje: 1737

Neconectat
felixuca scrie:
Constat un val de "negativitate" din partea acestui forum si, implicit, al acestei echipe, la popularizarea careia - desi nu imi place sa fie nevoie sa ii reamintesc cuiva - am contribuit, spun eu, destul de mult. Cum s-a ajuns aici imi scapa, insa ma deranjeaza profund situatia.


Sunt nevoit sa te contrazic. Nu exista niciun val de negativitate din partea forumului, site-ului sau echipei la adresa ta sau a echipei tale. Eventualele divergente dintre unii membrii ai celor doua echipe, le calific ca fiind normale, pana la un punct, intr-o lume plina de orgolii si rivalitati.
Te asigur in continuare de toata stima si consideratia mea.

_________________
Ma irita cretinii care se cred inteligenti. Pe ceilalti cretini ii ignor.


Sus
vlad[one]
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: The Wire  |  Scris: Dum Sep 06, 2009 8:43 am
Toata stima pentru Felixuca si traducerile realizate de ea. Excelente dpdv al traducerii, gramaticii si punctuatiei lb romane, lungimii optime a liniilor de sub.
Nu o lua personal, nimeni nu are nimic cu tine, fiecare si-a exprimat parerea, acordul sau dezacordul in aceasta problema. Sincer, eu folosesc spatiu inainte de ! si ? Nu stiu sigur daca la nivel academic, DEX etc., acest aspect este reglementat cumva, dar, intr-adevar, exista doua sisteme de scriere: francez (cu spatiu) si britanic/american (fara spatiu). Eu il prefer pe cel francez din cvarii motive: asa am invatat la scoala, la liceu si la facultate, asa am citit prin nuvelele si romanele lecturate (editate pe vremea lui Ceausescu la edituri de renume, consacrate, nicidecum dupa Revolutie, tiparite la edituri "de apartament sau de subsol", asa mi se pare a fi subtitrarea mai "curata", mai ingrijita.
De ce sistemul frantuzesc mi se pare mai curat: daca ultima litera a frazei este i, l, t, daca urmeaza ! sau ?, va arata urat.
Veniti! / A infulecat tot marul! - parca nici nu distingi ca e un semn de excalamatie acolo.
Veniti ! / A infulecat tot marul ! - parca e altceva, nu credeti ?!

De ce nu accept sistemul britanic si cum trebuie explicata folosirea lui tot mai frecventa ?!
A fost adoptat dupa Revolutie, inainte neavand nimic de-a face cu lb. romana, pt. ca:
- limbajul Windows (kernel-ul) si Office au fost scrise in sistem britanic, cu setari de interperetare a frazei si caracterelor care pot interpreta si modifica eronat un text redactat in sistem francez. Deci, pt ca acel text sa fie corect interpretat de Word/XP/PHP/SQL etc,., el trebuie scris in sistem britanic, altfel pot aparea surprize neplacute.
- se prefera sistemul britanic pt ca mananca mai putina hartie, fie ca e vb de ziare, fie de maculatura beletristica editata dupa Revolutie. Si, de asemenea, si pt ca ziarele si cartile de azi sunt editate tot cu software scris in limbaj britanic.
- lenea - un factor important, specific tineretului de azi (a se vedea "dictionarul de neologisme ale internautului" - bdw, dnd, brb, plm...). Necesita un efort suplimentar de neacceptat si pierdere de vreme sa se mai tastez un blanc/space (suntem in secolul vitezei, ce naiba...).

Asta e punctul meu de vedere, eu voi folosi in continuare sistemul francez.
Si da, "doamnă/domnul/domnule/general se abreviaza DNA/DL/DLE/GRAL (si nu GEN)

Si mai am o mare rugaminte la toti traducatorii:
Acel JUST nu il mai traduceti cu DOAR. NU SE TRADUCE ! In lb engleza, particula JUST vine sa intareasca afirmatia facuta, e un fel de MODUL IMPERATIV si de obicei propozitia se incheie cu semnul exclamarii.
Run. Just run ! / Aleargă. Aleargă !
Se poate traduce eventual cu un Aleargă, fir-ar să fie ! / Hai, aleargă ! sau ceva similar, care in lb romana sa reprezinte modul imperativ. Dar nicidecum "Doar aleargă !"


Sus
vizigotu
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: The Wire  |  Scris: Vin Sep 25, 2009 7:58 am
m-am trezit tarziu, dar totusi cred ca e bine sa dau o lamurire: draga felixuca "io" nu fac decat sa sincronizez subtitrarile pentru variantele de filme care le am si nu umblu la semnele de punctuatie sau la altceva din subtitrare...nu sterg, nu modific si nu adaug in ea nici macar nickname-ul meu. Uite cum gandesc "io": daca voi traducatorii aveti bunavointa de a ne da noua necunascatorilor de limba engleza sub-uri de calitate, in limita timpului meu liber mai fac si eu cate o sincronizare si o pun pe site-ul asta (de fapt singurul pe care urc) fara a cere nimic in schimb si fara a pretinde ceva; multe sub-uri pe care le am si la care am facut sincronizari nu le-am urcat tocmai din respect pt. traducatori pt ca a fost sters numele lor din sub (si credema am vreo 5000 de filme si seriale...).Asa ca sper sa nu fi suparata si sa fi la fel de prolifica in sub-uri ca si pana acum. cu respect pt toti traducatorii: "io". Si apropo: multumesc adminului ca imi trece nickname-ul la sinc-uri cand le uneste in packuri..cu toate ca nu am cerut asa ceva...totusi te simti bine cand esti respectat...hai sa traiasca toata lumea si sa ne auzim cu bine :D


Sus
tiberiu26
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: The Wire  |  Scris: Mar Sep 29, 2009 12:14 am
Site Admin

Membru din: Dum Mai 24, 2009 11:03 pm
Mesaje: 25

Neconectat
Nu ai pentru ce sa-mi multumesti, mi se pare normal (chiar daca tu nu te-ai trecut in text). Doar pe site-ul pe care nu vreau sa-l indic se trec ei autori pe sincronizarile facute de altii.
Iti multumim pentru ca urci sincronizari pe acest site.


Sus
vizigotu
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: The Wire  |  Scris: Mie Sep 30, 2009 5:56 pm
:D


Sus
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Versiune printabilă

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori
Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica ataşamente în acest forum
Mergi la:  


Şterge toate cookie-urile forumului | Echipa | Ora este UTC + 2

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Translation/Traducere: phpBB România