Vizualizare mesaje fără răspuns
Vizualizare subiecte active
Acum este Joi Apr 18, 2024 12:03 pm



Autor Mesaj
felixuca
Mesaj  Subiectul mesajului: The Wire  |  Scris: Dum Aug 30, 2009 8:00 pm
http://www.subtitrari-noi.ro/The%20Wire ... 1-4306.php

Doresc pe aceasta cale sa lansez un apel disperat catre toti sincronizatorii de pe aceasta planeta:

VA SOMEZ sa nu va mai amestecati in punctuatia traducerilor mele. Odata pentru totdeauna: NU LAS SPATIU INTRE CUVANT SI SEMNUL EXCLAMARII, INTREBARII, DOUA PUNCTE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Este o OPTIUNE PERSONALA de a refuza macelarirea regulilor de punctuatie ale limbii romane in numele unor standarde prostesti pentru televiziune. Va multumesc pentru intelegere.


Sus
Avocatul31
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: The Wire  |  Scris: Dum Aug 30, 2009 8:43 pm
Avatar utilizator
Site Admin

Membru din: Dum Mai 31, 2009 9:37 am
Mesaje: 1737

Neconectat
Te asiguram ca echipa acestui site sincronizeaza doar subtitrarile realizate de noi. Uneori si subtitrarile urcate in premiera pe acest site. Atat.
"The Wire" a fost urcat de uploaderul "Io", care nu stiu insa daca a si realizat sincronizarea si modificarea subtitrarii.
Personal, nici eu nu las spatiu intre cuvinte si semnele de exclamare sau de interogare.
Ma alatur si eu rugamintii de a nu modifica subtitrarea odata cu realizarea unei sincronizari, rugaminte adresata tuturor celor care urca pe acest site.

_________________
Ma irita cretinii care se cred inteligenti. Pe ceilalti cretini ii ignor.


Sus
felixuca
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: The Wire  |  Scris: Lun Aug 31, 2009 9:14 am
Nicidecum supararea mea nu era indreptata impotriva acestui site. Aici oamenii cunosc FOARTE BINE regulile de punctuatie in limba romana. Sper doar ca sincronizatorii care fac exces de zel sa citeasca acest mesaj si sa respecte dorinta traducatorului, in cunostinta de cauza asupra intentiilor acestuia.
Va multumesc! :D


Sus
Kprice
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: The Wire  |  Scris: Lun Aug 31, 2009 7:15 pm
Mda, totuşi... cred că puteai formula de prima dată astfel încât mesajul să nu fie interpretabil şi să nu creeze dubii asupra identităţii celor cărora te adresai, mai ales prin postarea acelui link care pare să afirme exact contrariul textului de mai sus. În fine... bine că-i avocatul31 diplomat, că mie nu-mi iese când văd asemenea... mesaje.;)


Sus
felixuca
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: The Wire  |  Scris: Lun Aug 31, 2009 8:26 pm
Domnisoara, cred ca mesajul meu era foarte clar.


Sus
Redmax
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: The Wire  |  Scris: Joi Sep 03, 2009 12:46 am
Eu vreau totusi s-o contrazic pe felixuca,nu se maltrateaza limba romana daca se lasa spatiu,ca dovada iti zic sa deschizi orice carte vrei si o sa vezi ca nicaieri nu e semnul intrebarii sau exclamarii lipit de litera.Si pana la urma nici la scoala nu lipeam asa,ia fa o incercare si asterne ceva pe hartie folosind semnele alea,o sa vezi ca nu o sa le lipesti de litera,asta e parerea mea si imi rezerv dreptul sa adaug sub. pe DVD asa cum trebuie !

PS:Si am o rugaminte: nu da o replica inainte de a deschide cateva carti,asta ca sa vezi ca am dreptate.


Ultima oară modificat de Redmax pe Joi Sep 03, 2009 10:30 am, modificat 1 dată în total.


Sus
felixuca
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: The Wire  |  Scris: Joi Sep 03, 2009 8:36 am
Redmax - "Parerile" tale nu au nicio relvanta cand vine vorba despre limba romana. Conteaza doar NORMELE ORTOGRAFICE ale acesteia.
Te rog frumos sa nu imi mai sincronizezi nimic, nici sa nu mai adaugi pe DVD daca ai de gand sa iti bati joc de munca mea.

Propozitii cu dezacorduri de genul:
"nicaieri nu e semnul intrebarii sau exclamarii lipite de litera"
ma fac sa fiu foarte sceptica in privinta competentelor tale lingvistice.

Felixuca.


Sus
ionut666
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: The Wire  |  Scris: Joi Sep 03, 2009 9:34 am
Salutare domnule redmax, cred că acest thread va clarifica problema ortografiei.

http://forum.softpedia.com/lofiversion/ ... 73315.html


Sus
Redmax
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: The Wire  |  Scris: Joi Sep 03, 2009 10:35 am
Nu te mai da tu asa desteapta, n-ai gresit deloc in sub. tale? Commentul meu a fost scris la 3 noaptea,asa ca din neatentie am gresit.Si nu poti sa-mi impui ce DVD-uri sa fac si ce nu,oricum nu am sincronizat nicio sub. de-a ta,nu esti asa cautata,stai linistita!


Sus
felixuca
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: The Wire  |  Scris: Joi Sep 03, 2009 10:59 am
Da mai multe detalii despre acel "i". :lol: Daca ai curaj, desigur...

Apropo, se pune INTOTDEAUNA spatiu DUPA semnele de punctuatie (. , ? !) daca urmeaza o alta propozitie in acelasi paragraf. Vad ca si acest aspect iti scapa. Si e ora... 11:54.


Sus
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Versiune printabilă

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori
Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica ataşamente în acest forum
Mergi la:  
cron

Şterge toate cookie-urile forumului | Echipa | Ora este UTC + 2

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Translation/Traducere: phpBB România