Vizualizare mesaje fără răspuns
Vizualizare subiecte active
Acum este Mar Apr 23, 2024 8:09 am



Autor Mesaj
Krystyna21
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Harry Potter and the Half-Blood Prince (2009) - Verdict FURT  |  Scris: Joi Iul 23, 2009 4:51 pm
In urma dovezilor incontestabile, ii sfatuiesc pe cei doi traducatori de la suks.ro sa se lase de furat ca nu prea le iese si sa se apuce de tradus, poate le merge mai bine. Va pup


Sus
Ponty
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Harry Potter and the Half-Blood Prince (2009) - Verdict FURT  |  Scris: Joi Iul 23, 2009 6:01 pm
Kprice scrie:
Se pare că orice ar spune oricine, indiferent de pertinenţa argumentelor, poziţia ta va fi indiscutabil una previzibilă: împotrivă. Şi asta doar de dragul conversaţiei...


Hai ca deja o lungim prea mult si fara rost.
Uite cum facem: cand mai am chef de "conversatie" te anunt eu :)
Pana atunci sa auzim de bine.


Ultima oară modificat de Ponty pe Vin Iul 24, 2009 7:36 am, modificat de 2 ori în total.


Sus
Avocatul31
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Harry Potter and the Half-Blood Prince (2009) - Verdict FURT  |  Scris: Joi Iul 23, 2009 9:12 pm
Avatar utilizator
Site Admin

Membru din: Dum Mai 31, 2009 9:37 am
Mesaje: 1737

Neconectat
Ca sa-ti raspund eu la intrebare, unele greseli au fost puse intentionat. Restul ne apartin. Era greu de ghicit?
Am lucrat pe un sonor extrem de prost Harry.Potter.6.Half.Blood.Prince.CAM.XviD.EngAudio-androme, iar corectarea subtitrarii am facut-o EXCLUSIV dupa sonorul Harry Potter - The Half Blood Prince TS XVID - STG. Este normal sa existe si greseli neintentionate. De fapt, cele mai multe au fost asa. Si mai sunt, voi face inca o corectere ulterior.

Si eu cred ca nu esti obiectiv. Despre asta era vorba.
Mai mult, tonul ironic nu stiu daca te prinde bine...

_________________
Ma irita cretinii care se cred inteligenti. Pe ceilalti cretini ii ignor.


Sus
Ponty
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Harry Potter and the Half-Blood Prince (2009) - Verdict FURT  |  Scris: Vin Iul 24, 2009 7:35 am
Avocatul31 scrie:
Ca sa-ti raspund eu la intrebare, unele greseli au fost puse intentionat. Restul ne apartin.

Sa zicem ca e asa, ca ati pus greseli intentionat: asta e bataie de joc pentru cei care asteptau filmul.
Macar sa puneti un avertisment de acum inainte, ceva de genul "aceasta subtitrare contine greseli intentionate"
Avocatul31 scrie:
Si eu cred ca nu esti obiectiv.

Eu zic ca sunt, am si scris mai sus ca a fost o subtitrare greu de realizat datorita faptului ca a fost facuta dupa sonor (slab calitativ) si s-a lucrat rapid, deci era inevitabil sa apara si erori.
Dar s-a facut rabat la calitate, nu cred ca lesinau fanii lui Harry Potter daca mai asteptau o zi pentru o subtitrare (cat) mai corecta.

Oricum, sper sa renuntati la chestia cu "greselile intentionate" sunt de ajuns cele neintentionate - eventual sa tina acestea din urma si locul celor puse voit :)


Sus
Avocatul31
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Harry Potter and the Half-Blood Prince (2009) - Verdict FURT  |  Scris: Vin Iul 24, 2009 1:06 pm
Avatar utilizator
Site Admin

Membru din: Dum Mai 31, 2009 9:37 am
Mesaje: 1737

Neconectat
Ponty scrie:
Sa zicem ca e asa, ca ati pus greseli intentionat: asta e bataie de joc pentru cei care asteptau filmul... s-a facut rabat la calitate...


Cu postul asta m-ai convins de obiectivitatea ta. Sa ne acuzi pe noi ca ne batem joc de cei care asteptau subtitrarea filmului (si nu filmul)...?! Sa vorbesti despre rabat de la calitate...?!
Esti pe dinafara cu subiectul in discutie. Orice traducator cu ceva experienta face asa ceva. Pune niste greseli insesizabile, sau foarte greu sesizabile de un ochi avizat. Evident, nu ai de unde sa cunosti asta. Cele cateva greseli strecurate, nu efecteaza cu nimic calitatea subtitrarii despre care tot vorbesti.
Mai mult, tocmai ca ne intereseaza calitatea unei subtitrari, subtitrarile facute dupa sonor, vor fi corectate atat la aparitia unui sonor mai bun, cat si la aparitia subpackului. Evident, nu ai observat, probabil fiindca descarci subtitrari de pe alt site.
Eu banuiesc ca din cauza calitatii suntem apreciati. Aduc ca argument faptul ca majoritatea subberilor dvd urca dvd-uri cu traducerile noastre, chiar daca exista si alte traduceri ale altor traducatori, de pe "alte meleaguri", asa cum citeam pe chat.
Te rog ca pe viitor sa incerci sa realizezi faptul ca poti jigni prin ce postezi.

_________________
Ma irita cretinii care se cred inteligenti. Pe ceilalti cretini ii ignor.


Sus
Ponty
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Harry Potter and the Half-Blood Prince (2009) - Verdict FURT  |  Scris: Vin Iul 24, 2009 5:16 pm
Scuza-ma, dar mi se pare o aberatie sa sustii ca se gresesc subtitrarile intentionat.
Poate e vreo regula noua, instituita de voi.
Raman la parerea ca e lipsa crasa de respect pentru cei care descarca aceste subtitrari "gata gresite" mai ales ca nu au efect asupra hotilor de subtitrari.

N-am pretentia sa fiu "traducator cu experienta" imi ajunge sa stiu ca ce iese din mana mea e de calitate.
Las pe altii sa capete experienta facand subtitrari la norma.

PS: scopul meu n-a fost sa jignesc, n-am nimic personal cu voi, nu fac parte din nicio echipa concurenta, doar mi-am spus punctul de vedere.
Pana la urma e dreptul vostru sa procedati cum doriti cu subtitrarile pe care le faceti.


Sus
tiberiu26
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Harry Potter and the Half-Blood Prince (2009) - Verdict FURT  |  Scris: Vin Iul 24, 2009 6:46 pm
Site Admin

Membru din: Dum Mai 24, 2009 11:03 pm
Mesaje: 25

Neconectat
Am avut intentia sa-ti dau direct disable pentru cel de-al doilea post. Nu stiu ce m-a facut sa ma razgandesc. Gandeste-te insa la contul tau pe acest forum ca avand un mare warn.
In postul anterior ai jignit, chiar daca nu ti-ai dat seama.
Vad ca jignesti in continuare si nici macar nu realizezi.
La urmatoarea abatere vom fi nevoiti sa ne lipsim de comentariile tale, nu deosebit de pertinente, care dovedesc atat necunoasterea unor lucruri, cat si rea vointa.
Sfat: Nu persevera. Opreste-te.


Sus
hokage33
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Harry Potter and the Half-Blood Prince (2009) - Verdict FURT  |  Scris: Sâm Iul 25, 2009 9:45 pm
Tiby draga, nu-i frumos sa te joci cu oameni in halu asta :D
Trebuia sa-i stergi tot contu la nesimtit :lol: :lol: :lol:


Sus
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Versiune printabilă

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori
Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica ataşamente în acest forum
Mergi la:  
cron

Şterge toate cookie-urile forumului | Echipa | Ora este UTC + 2

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Translation/Traducere: phpBB România