Vizualizare mesaje fără răspuns
Vizualizare subiecte active
Acum este Sâm Apr 20, 2024 5:55 am



Autor Mesaj
Avocatul31
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Wall Street: Money Never Sleeps (2010)  |  Scris: Joi Dec 02, 2010 9:03 am
Avatar utilizator
Site Admin

Membru din: Dum Mai 31, 2009 9:37 am
Mesaje: 1737

Neconectat
Imi pare rau ca asta este perceptia ta. Fara a te contrazice prea mult, pot sa spun ca nu am negat niciodata contributia lui dorula la dezvoltarea acestui site. Nu sunt insa de acord cu termenul "covarsitoare". Sa nu exageram.
In ce priveste, dupa cum spui "atacul atat de agresiv", te rog sa imi recitesti postarile. Nu am facut decat sa enumar nick-urile celor care semneaza subtitrarea plagiata. Din pacate, nick-ul dorula se afla printre ele. Ba chiar am incercat sa arat ca sunt convins ca nu a plagiat el.
Asta inseamna atac agresiv?
Domnia sa, in loc sa confirme ca nu a plagiat, asa cum am sugerat eu in postarile mele, si eventual sa indice care dintre cei care semneaza a facut asta, a vorbit despre orice altceva, sfarsind prin a acuza acest site si prin a-si da in petec pe chat din cand in cand.
Are dorula vreo vina? Eu cred ca da. A tradus cu plagiatori cunoscuti. La ce se astepta? Ca la acest film, cei care plagiaza nu vor mai face asta de dragul lui dorula? Sa fim seriosi. Mai mult, putea solicita oricand sa fie sters de la credite, dand dovada de verticalitate (pe care o avea atunci cand era in aceasta echipa).

_________________
Ma irita cretinii care se cred inteligenti. Pe ceilalti cretini ii ignor.


Sus
pub
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Wall Street: Money Never Sleeps (2010)  |  Scris: Joi Dec 02, 2010 6:33 pm
Daca merg in magazin, cu trei cunostinte, fiecare cu cosul lui, eu merg la casa si platesc produsele cumparate, ceilalti nu. Punem produsele in portbagajul aceleiasi masini. Ne opreste politia. Daca eu am platit produsele mele si nu am stiut ce fac ceilalti, sunt complice? Nu cred.
Nu stiu ce interventii pe chat a avut Dorula, dar pentru mine, inceputurie site-ului subtitrari-noi.ro au insemnat Avocatul31 si Dorula. Daca vedeam subtitrarea unui film tradusa de unul dintre voi ma uitam la el chiar daca nu era foarte bine cotat, pentru ca daca unul dintre voi a considerat ca merita ma gandeam automat ca acel film trebuie sa aiba ceva. Cand echipa s-a marit, si numarul subtitrarilor a crescut, pareati o echipa formata din prieteni buni si asta va facut speciali. Cand am citit ce s-a scris pe aici, mi-am adus aminte de ruptura puiu-zone (subs.ro) si titrari.ro si tot veninul din acel scandal si mi-a parut rau ca ati ajuns si voi acolo. Atacul mi s-a parut agresiv pentru ca, din punctul meu de vedere, atunci cand doi seniori ai site-ului, prieteni buni o perioada lunga de timp, au o disputa, ceilalti ar fi trebuit sa fie mai discreti (stiu ca o sa spui ca ce te-a afectat pe tine ii afecteaza si pe ei, dar cred ca era un comportament de bun simt) si sa lase lucrurile sa fie transate intre voi doi. Oricum, cred ca toata povestea asta nu e treaba mea dar a aparut o fisura in aura de pana acum si am simtit nevoia sa spun ceva.
P.S. Sunt partinitor cu Dorula pentru ca inteleg frustrarile unui om aflat la inceput de proiect, impotriva caruia se pare ca s-a intors toata lumea (parca ai fost si tu pe acolo, nu?), dar va respect pe amandoi la fel de mult, in primul rand pentru traducerile voastre si mai apoi pentru interventiile discrete si de bun simt de pana acum (ceva timp) :biggrin:


Sus
Avocatul31
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Wall Street: Money Never Sleeps (2010)  |  Scris: Vin Dec 03, 2010 12:27 am
Avatar utilizator
Site Admin

Membru din: Dum Mai 31, 2009 9:37 am
Mesaje: 1737

Neconectat
Pui problema gresit. Ia incearca parabola cu mersul la magazin cu trei insi despre care stiai ca fura, fiind chiar tu furat la randul tau de catre ei in trecut. Parca se schimba datele problemei, nu?
In ce priveste noul proiect al lui dorula, tot respectul pentru curaj. Nu stiu de ce crezi ca el are impresia ca toata lumea este impotriva lui. Din cate stiu, are o intelegere cu subs.ro in virtutea careia urca doar acolo traducerile lui (aici, desigur, ii reprosez exact lipsa de verticalitate de care vorbeam in postarea anterioara), in schimbul de a nu i se sterge creditele din subtitrari (site si echipa). Mi se pare patetic. Ca tot aminteai de inceputurile subtitrari-noi.ro... eu nu as fi facut niciodata asta. Dar, desigur, asta este diferenta dintre noi.
Eu nu am nicio disputa cu dorula, asa cum ai scris. Am o disputa cu hotii. Cu cei care iau munca altora si si-o insusesc. Repet, dorula semneaza o subtitrare plagiata. Nicio clipa nu si-a manifestat intentia de a cere sa fie scos ca autor. Avea aceasta posibilitate, rugandu-i pe prietenii lui buni de la subs.ro. A preferat sa ramana in continuare mentionat ca autor, cu toate ca stia ca este plagiata. Asta mie imi spune ceva.
In ce priveste interventiile lui pe chat, iti las placerea de a le descoperi singur, acestea fiind periodice :biggrin:

_________________
Ma irita cretinii care se cred inteligenti. Pe ceilalti cretini ii ignor.


Sus
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Versiune printabilă

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori
Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica ataşamente în acest forum
Mergi la:  
cron

Şterge toate cookie-urile forumului | Echipa | Ora este UTC + 2

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Translation/Traducere: phpBB România