Vizualizare mesaje fără răspuns
Vizualizare subiecte active
Acum este Mar Mar 19, 2024 5:24 am



Autor Mesaj
AViorel84
Mesaj  Subiectul mesajului: Incurajare codare subtitrari în UTF-8  |  Scris: Lun Aug 16, 2021 9:34 am

Membru din: Sâm Aug 14, 2021 8:54 pm
Mesaje: 2

Neconectat
Salutare, vin și eu cu o rugăminte la voi, dacă doriți să codați subtitrările în UTF-8 nu ANSI.

Eu folosesc Plex Media Server pentru librăria personală de filme și seriale, iar de la ultimul update al programului Plex au pus restricție pe codarea subtitrărilor, și anume să se folosească strict codarea UTF-8.

Mesajul de la unul dintre moderatorii forumului Plex:

https://ibb.co/cLdSs55

"OttoKerner Plex Ninja (Moderator)
August 14

Your SRT files must use UTF-8 as their text encoding method. A national/local 8 bit character encoding table won’t work.

You can use Subtitle Edit for a [batch] conversion."


Mulțumesc frumos și spor la titrat ! :v: :bow:


Sus
agentuoo7
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Incurajare codare subtitrari în UTF-8  |  Scris: Mar Aug 17, 2021 8:01 pm
Avatar utilizator
Site Admin

Membru din: Lun Iul 23, 2012 9:15 am
Mesaje: 718

Neconectat
Descarci programul AutoCorect, incarci subtitrarea in el si la salvare (Save as...) iti alegi tipul de salvare pe care-l doresti.

Imagine

Imagine

_________________
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."


Sus
AViorel84
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Incurajare codare subtitrari în UTF-8  |  Scris: Vin Aug 20, 2021 4:31 pm

Membru din: Sâm Aug 14, 2021 8:54 pm
Mesaje: 2

Neconectat
agentuoo7 scrie:
Descarci programul AutoCorect, incarci subtitrarea in el si la salvare .........


Mulțumesc frumos pentru ajutor, dar le am cu Subtitle Edit (mai fac și eu, pe ici pe colo, câte o corecție în librăria personală, doar că acum o să am foarte multe subtitrări de convertit din ASCI în UTF-8 (filme și seriale).

Sper sa fie acceptat link-ul de la forumul plex.tv, unde am discutat aceasă problemă:

https://forums.plex.tv/t/plex-media-server-doesnt-recognize-the-language-code-for-external-subtitles/736402


Eu mă refeream dacă puteți să salvați, voi, subtitrările viitoare în codarea UTF-8 (după câte am vazut, majoritatea dintre voi le salvați de ceva timp în codarea respectivă si vă mulțumesc pentru asta ).

Baftă la tradus ! :bow: :v:


Sus
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Versiune printabilă

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator
Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica ataşamente în acest forum
Mergi la:  
cron

Şterge toate cookie-urile forumului | Echipa | Ora este UTC + 2

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Translation/Traducere: phpBB România