Vizualizare mesaje fără răspuns
Vizualizare subiecte active
Acum este Joi Mar 28, 2024 10:31 pm



Autor Mesaj
gioni666
Mesaj  Subiectul mesajului: Setari video pt.TVSamsungSiConectare PC-TVdirect,fara router  |  Scris: Sâm Feb 22, 2014 9:29 am
Avatar utilizator
Membru de onoare

Membru din: Dum Iun 14, 2009 2:25 am
Mesaje: 225

Neconectat
Fac acest tutorial deoarece am vazut ca multa lume nu stie sa faca setari optime la playerul incorporat al tv-urilor Samsung cand se foloseste functia AllShare.
Eu am EH6030 dar presupun ca se aplica aceste setari mai multor modele.
Pt. inceput trebuie sa stiti ca aveti de facut 2 setari(3 setari pt. cei care au si 3D)
1) La TV.
2) La 3D.
3) La playerul multimedia, cel cu care urmariti filmele)

Ca sa vedeti diferenta luati un episod din The Vampire Diaries, cel mai intunecat serial, ori asa este filmat ori este prost encodat.

Picture Mode - Movie

Backlite - 10(daca aveti tv-ul in camera mai mare(sufragerie) si luminoasa puteti sa-l ridicati undeva pe la 15-16)
Contrast - 75(daca aveti tv-ul in camera mai mare(sufragerie) si luminoasa puteti sa-l dati la blana, adica la 100)
Brightness - 46
Sharpness - 50
Colour - 52

Advanced Settings:

Dynamic Contrast - Off
Black Tone - Dark
Flesh Tone - 0
Colour Space - Auto
Gamma - +1

Picture Opions:

Colour Tone - Warm2
Digital Noise Filter - Auto
Mpeg Noise Filter - Auto
Motion Plus - Optional, On ori Off(nu afecteaza calitatea imaginii)
Led Motion Plus - Recomand "On", pe "Off" mai adauga putina luminozitate si claritate dar se pierde la calitate

La Tv le faceti cum vreti.
Iar pt. 3D am mai marit putin culoarea(la 56)



Conectare PC-TV direct, fara router sau switch(Thanks to adi_krusell pt. acest tutorial)

Recomand Samsung Pc Share Manager pt. functia DLNA, este simplu si usor de folosit

http://www.softpedia.com/get/Multimedia ... ager.shtml

1 . Daca vrei sa faci share intre PC si televizor fara router sau switch, trebuie sa faci manual urmatoarele setari ale placilor de retea :

PC :
ip: 192.168.1.10
submet mask : 255.255.255.0
gateway: 192.168.1.1
dns: 192.168.1.1

TV :
ip: 192.168.1.11
submet mask : 255.255.255.0
gateway: 192.168.1.1
dns: 192.168.1.1

Important : Dezactiveaza firewall-ul de pe PC( am W7 x64, mie mi-a mers fara sa-l dezactivez)

2 . Daca vrei sa faci internet sharing setarile sunt altele si ai nevoie de doua placi de retea montate pe PC .

Setarile de mai sus sunt doar pentru a face share de continut multimedia intre PC si TV (asta nu depinde de ce provider ai pentru internet) .
Pentru a face internet sharing se complica putin lucrurile . Aici conteaza provider-ul si se fac alte setari .

_________________
Viaţa fără poezie e pustiu.


Sus
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Versiune printabilă

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori
Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica ataşamente în acest forum
Mergi la:  


Şterge toate cookie-urile forumului | Echipa | Ora este UTC + 2

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Translation/Traducere: phpBB România