FAQ
Acum este Mar Mai 14, 2024 11:48 am


Autor Mesaj
Kprice
Mesaj  Subiectul mesajului: Drăgălaşele desene japoneze  |  Scris: Joi Iul 16, 2009 8:30 am
Anime (din cuvântul japonez アニメ anime, la rândul lui o abreviere a cuvântului englez animation, însemnând animaţie) este o specie de desen animat. Deşi în Japonia termenul este folosit pentru a denumi orice film de animaţie, în Vest termenul se referă în general numai la animaţia japoneză. La originea acestui gen stau benzile desenate japoneze numite manga.

Iniţial anime-urile erau desenate manual, însă în ultimii ani tehnicile asistate de calculator practic s-au generalizat. Tehnicile anime sunt utilizate în seriale televizate, producţii cinematografice şi video, jocuri pentru computer, publicitate etc. În ce priveşte conţinutul, formatul anime este utilizat în toate genurile ficţionale.

Câteva dintre cele mai cunoscute anime-uri sunt: Sailor Moon (preferatul meuImagine), Pokémon, Naruto, Dragon Ball.


Sus
hokage33
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Drăgălaşele desene japoneze  |  Scris: Joi Iul 23, 2009 9:16 pm
Naruto 4ever, desi nu mai sunt fan infocat cum am fost mai demult de a trebuit sa traduc toata seria (cu ajutor desigur) si jumatate din Shippuden...


Sus
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Versiune printabilă

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator
Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica ataşamente în acest forum
Mergi la:  


Şterge toate cookie-urile forumului | Echipa | Ora este UTC + 2

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Translation/Traducere: phpBB România