FAQ
Acum este Mar Mai 21, 2024 4:35 am



Autor Mesaj
bai3tzash
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: [YO] Facem greva sau ba?  |  Scris: Joi Oct 11, 2012 8:44 pm
Aici apar și alte chestii. La seriale, spre exemplu, o să se apuce lumea să traducă pe Addic7ed și probabil or să fie urcate și aici traducerile. Ce facem? Închidem de tot site-ul? Ștergem toate traducerile ce ar fi trebui să le facem noi? Nu e prea cinstit dacă am face asta. Așadar, nu le descarcă pe ale noastre, dar le descarcă pe alea. Greva ar trebui să însemne să dezactivăm și funcția de upload, ca să nu supărăm traducătorii de ocazie.


Sus
Avocatul31
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: [YO] Facem greva sau ba?  |  Scris: Vin Oct 12, 2012 12:53 am
Avatar utilizator
Site Admin

Membru din: Dum Mai 31, 2009 9:37 am
Mesaje: 1650

Neconectat
Consider ca initiativa titrari.ro are si alte motive...

Cert este ca au scazut mult in trafic. De la 40.000 pe zi cred ca mai au vreo 7.000.
Si noi am scazut, dar nu in asemenea hal. Adica avem 6.500-7.000 pe zi, iar in weekend 8.000-8.500.
De asemenea, am observat ca atunci cand retraducem un film pe care l-au tradus si ei, nu se mai urca pe niciun tracker traducerea lor.

Ca idee, n-ar fi rea, dar cred ca pe noi ne-ar afecta cel mai mult. Adica, titrari si subs sunt deja in greva de vreun an. Nu prea am mai vazut traduceri facute de ei, cu exceptia serialelor...

Si daca adminul FL se tine de cuvant, nu cred ca mai este nevoie de o asemenea greva.

Alte pareri?

_________________
Ma irita cretinii care se cred inteligenti. Pe ceilalti cretini ii ignor.


Sus
SPANAX
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: [YO] Facem greva sau ba?  |  Scris: Vin Oct 12, 2012 1:34 am
Baietii de pe titrari au probleme cu traficu`, altfel nu apelau ei la o astfel de greva.

Fac scandal ca se sterg creditele din subtitrare/descriere?! Ce vorbesti ma? Pai CzTeam, LastTorrents, Filelist si SceneFZ lasa traducatorii, iar astea 4 trackere aduna 70%-80% din useri. Hai,descrierea ca descriere..da-o dracu`! Intra omu` pe tracker, vede filmu`, apasa pe butonu` de download..nu mai deschida sa vada descrierea. Dar cand incepe filmu si vezi acolo "Traducerea by XXXXX"...ce vrei mai mult de-atat?

Sa inteleg ca sunt revoltati de faptu` ca nu stiu ce tractor de cartier de prin Suceava care are numarul de useri inregistrati mai mic decat numarul de torrente urcate de mine pe trackerul pe care activez nu le-a trecut creditele? Bitch, please!

Desigur, mai sunt si pe trackerele astea "mari" petarde de uploaderi care, desi le zic de 2551132 de ori sa LASE traducatorul in subtitrare si sa TREACA traducatorul in descrierea torrentului cu BOLD si cu text de culoare ROSIE, ei tot pe-a lor o tin. Orice padure are uscaciunile ei.

In fine, eu voi respecta decizia pe care o veti lua intr-un final oricare ar fi aceasta (norocul meu ca stiu engleza si n-am nevoie de sub), au si reclamantii dreptatea lor dar totusi....something smells fishy about titrari.ro's initiative.

My two cents.


Sus
intellect
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Fac traducătorii grevă sau nu?  |  Scris: Vin Oct 12, 2012 7:44 am
Clasic. Atunci cand se incearca o initiativa buna, din care am beneficia cu totii, reactia e:
1. Mie ce-mi iese?
2. Ăia o fac in interesul lor, nu ne bagam, nu ne priveste.

Oameni buni,

1. Daca reusim sa facem ceva, cat de mic, e doar un prim pas inspre normalitate, pentru ca munca fiecaruia, indiferent de rasa, nume, sex, etnie si, mai grav, apartenenta la un site sau altul, sa fie recunoscuta si respectata. Poate, la un moment dat, daca ne vor respecta altii munca, vom ajunge sa fim mai intelegatori intre noi si sa fim mai mult concurenti decat rivali.

2. Cat credeti voi c-o sa mai aveti putere sa tineti ritmul? Noi am fost candva numarul 1 in ceea ce priveste "premierele" si la un moment dat, natural, dupa cativa ani de uzura, ne-a trecut vremea. Subs au fost numarul 1, le-a trecut si lor vremea dupa cativa ani. Voi sunteti numarul 1 si aveti deja o vreme de cand o tineti asa. Cat o sa va tina? Cativa ani. Dupa care vor veni altii mai proaspeti si doritori de afirmare, multi dintre voi va veti retrage fiindca veti avea familie si serviciu si uite asa o sa ajungeti in rand cu noi. Mai vorbim peste doi-trei ani, aia care o sa mai fim prin zona. :)


Sus
Wise Guy
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Fac traducătorii grevă sau nu?  |  Scris: Vin Oct 12, 2012 9:06 am
Subscriu la partea cu uploadul de subtitrari pe fl.ro :yes:


Sus
Al_Mic.
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Fac traducătorii grevă sau nu?  |  Scris: Vin Oct 12, 2012 9:49 am
Mda, vrea să încep prin a spune c-am glumit în mesajele mele anterioare, unii poate nu s-au prins c-am glumit, so... a fost o gluma.
Mda, după cum zicea şi Kprice, acel buton mi se pare o prostie.
O altă idee ar fi ca la fiecare torent să existe în josul paginii trei imagine ale site-urilor noastre ( astfel, poţi da click pe poza site-ului pe care doreşti să cauţi sub şi vei fi redirecţionat pe acel site, e cel mai simplu aşa), nici prea mici, da' nici prea mari, ca să le vadă şi Ion din fundul curţii. De asemenea, după cum zicea şi catabeg şi multi alţii, nici eu nu sunt de acord cu release-urile rosub.
V-aş fi făcut şi o poză, ca să vă faceţi o idee cum ar arăta, dar eu nu le are cu photoshopuriliiii :hahaha:


Sus
LionKing09
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Fac traducătorii grevă sau nu?  |  Scris: Vin Oct 12, 2012 10:03 am
Avatar utilizator
Traducator

Membru din: Mar Feb 08, 2011 4:01 pm
Mesaje: 291
Locaţie: London

Neconectat
Am vorbit pe titrări deja despre butonul de adăugare srt, le-am propus să pună în loc de subtitrări link-uri către site-uri, mi-au spus că este prea complicat, prea mult de lucru. Cum zicea Kprice, putem face o listă în care să includem şi asta..


Sus
bai3tzash
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Fac traducătorii grevă sau nu?  |  Scris: Vin Oct 12, 2012 11:06 am
Complicat pe naiba. În descriere la torrent să pună colorat, cu un font mai mare link-ul către subtitrare. Ca să sară în ochi oricui. Ar trebui să fii orb să nu observi. Dacă chiar nu vede userul, sigur se găsesc alţii zece să se dea deştepţi şi să spună că link-ul e în descriere. E atât de simplu.


Sus
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Versiune printabilă

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori
Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica ataşamente în acest forum
Mergi la:  


Şterge toate cookie-urile forumului | Echipa | Ora este UTC + 2

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Translation/Traducere: phpBB România