Vizualizare mesaje fără răspuns
Vizualizare subiecte active
Acum este Joi Mar 28, 2024 9:54 pm



Autor Mesaj
Avocatul31
Mesaj  Subiectul mesajului: Dobitoci  |  Scris: Joi Dec 05, 2019 11:39 am
Avatar utilizator
Site Admin

Membru din: Dum Mai 31, 2009 9:37 am
Mesaje: 1737

Neconectat
Pe langa "Dobitoci in trafic", inaugurez acum topicul "Dobitoci". Dobitoci gasim peste tot, nu numai in trafic. Puteti sa povestiti aici aventurile cu orice dobitoci intalniti.
Din nou, o sa incep eu.
Deoarece m-am mutat de curand in alt sector al Bucurestiului, am mers la Administratia Financiara Sector 2 (Bdul Garii Obor pentru cunoscatori) pentru a transfera dosarul auto la Administratia Financiara a Sectorului 5, acolo unde locuiesc in prezent.
Dupa o coada interminabila, am ajuns la ghiseu, acolo unde, dupa ce am dat actele si formularele necesare, am fost intrebat daca astept sa trimita Administratia Finaciara Sector 2 dosarul de impunere auto, sau iau eu dosarul pentru a-l duce personal.
Am intrebat in cat timp ajunge daca astept sa il trimita Administratia Financiara si mi s-a raspuns 45 de zile. Deoarece termenul mi s-a parut cam lung, am spus ca prefer sa il duc eu personal, pentru a scurta timpul. Doamna de la ghiseu, foarte amabila, mi-a spus sa scriu pe formular ca ma oblig sa iau dosarul de impunere auto si sa-l duc personal la Administratia Sectorului 5, apoi sa semnez. Dupa ce m-am conformat, am intrebat peste cat timp sa vin sa iau dosarul. Raspunsul a fost stupefiant: "Peste 45 de zile"!
Incercand sa-mi pastrez cumpatul, i-am spus doamnei ca atunci mai bine astept ca dosarul sa fie trimis de catre Administratia Financiara, sa nu mai bat eu drumul pana acolo daca tot nu castig nici macar o zi. Ce credeti ca mi s-a raspuns? Raspunsul a fost: "Nu mai puteti, ati scris si semnat ca va obligati sa luati dvs dosarul"!

_________________
Ma irita cretinii care se cred inteligenti. Pe ceilalti cretini ii ignor.


Sus
Godfather
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Dobitoci  |  Scris: Dum Dec 08, 2019 4:46 pm

Membru din: Mar Iun 20, 2017 6:06 pm
Mesaje: 135

Neconectat
vezi ca au deschis ghiseu si in piata obor hala noua,la etajul 2 si poti sa-ti faci si programare on-line nu e nimeni,la gara obor e iures 365 de zile pe an,acolo te duci doar daca ai cunostinte.

_________________
https://t.me/pump_upp


Sus
Avocatul31
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Dobitoci  |  Scris: Lun Dec 09, 2019 6:02 pm
Avatar utilizator
Site Admin

Membru din: Dum Mai 31, 2009 9:37 am
Mesaje: 1737

Neconectat
Acum sunt in perioada de asteptare de 45 de zile :crazy: Asta pentru ca m-am oferit sa iau eu dosarul sa mearga mai rapid. Altfel trebuia sa astept 45 de zile :coolio:

_________________
Ma irita cretinii care se cred inteligenti. Pe ceilalti cretini ii ignor.


Sus
Avocatul31
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Dobitoci  |  Scris: Mar Noi 10, 2020 12:53 pm
Avatar utilizator
Site Admin

Membru din: Dum Mai 31, 2009 9:37 am
Mesaje: 1737

Neconectat
Din ciclul "Dobitoci", va prezint azi "Dobitoci din Eforie Sud".

Am vandut recent autoturismul catre un domn foarte de treaba din loc. Eforie Sud, jud Constanta.
Deoarece in Bucuresti la DITL Sector 5 (banuiesc ca si la alte sectoare), toate operatiunile privind instrainarea autovehiculelor se fac doar on-line, mi-am facut cont si am efectuat toate operatiunile solicitate, primind un fisier .pdf semnat electronic de DITL Sector 5, privind scoaterea de pe rolul meu fiscal al autoturismului instrainat, pentru a fi folosit de cumparator la inscrierea autoturismului la Primaria Eforie Sud, sectia financiara.
Desi cumparatorul s-a prezentat de mai multe ori la ghiseul primariei Eforie Sud, sectia financiara si a predat pe un stick documentul .pdf eliberat si semnat electronic de DITL Sector 5 Bucuresti, precum si Cartea de Identitate a Vehiculului in original, acestia au refuzat si refuza in continuare inscrierea autoturismului pe rol, solicitand fizic "Actul original"!
Cumparatorul le-a facut cunoscut faptul ca la Bucuresti operatiunile privind instrainarea autovehiculelor se fac doar on-line si ca potrivit art. 5 din OUG 38/2020, ei au obligatia primirii înscrisurilor semnate cu semnatura electronică. Au continuat sa spuna ca nu ii intereseaza, si sa solicite in continuare "Actul original!
Cumparatorul a fost in audienta si la primarul localitatii Eforie Sud, care, impreuna cu juristul primariei, i-au explicat sa aduca fizic "Actul original"!
Au innebunit cu totii? Nu exista "Act original", procedura DITL Sector 5 este de a elibera documentele in format .pdf, semnate electronic, iar institutiile statului, inclusiv Primaria Eforie Sud, trebuie sa se conformeze! Eu in calitate de vanzator, nu il mai pot ajuta cu absolut nimic. La mine s-a operat on-line scoaterea autoturismului din evidentele fiscale. Doar ca cei din Eforie Sud refuza sa inscrie autoturismul pe rol. Singurul mod prin care il pot ajuta este sa fac cunoscut acest caz, si sa solicit ajutorul pentru cumparator in vederea inscrierii autoturismului in evidentele fiscale ale acestuia.

Detin toate documentele necesare in dovedirea celor de mai sus.

_________________
Ma irita cretinii care se cred inteligenti. Pe ceilalti cretini ii ignor.


Sus
agentuoo7
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Dobitoci  |  Scris: Mar Noi 10, 2020 10:29 pm
Avatar utilizator
Site Admin

Membru din: Lun Iul 23, 2012 9:15 am
Mesaje: 718

Neconectat
Nu inteleg cum nu vor sa-i inscrie! Eu cand mi-am luat masina si am mers la primarie deja figuram ca am masina la rol. Mi-a fost pusa stampila pe formularul de inmatricularie si asta a fost tot, nici impozit nu am fost nevoit sa platesc.

_________________
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."


Sus
Avocatul31
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Dobitoci  |  Scris: Mie Noi 11, 2020 10:02 am
Avatar utilizator
Site Admin

Membru din: Dum Mai 31, 2009 9:37 am
Mesaje: 1737

Neconectat
Localitatea Eforie Sud este mai "speciala". Din cate am inteles, acolo au fost angajati pe pile, evident, unii care vindeau porumb pe plaja (nu glumesc)! Ce sa stie ei despre fisiere .pdf cu semnatura electronica, ori despre OUG 38/2020?

_________________
Ma irita cretinii care se cred inteligenti. Pe ceilalti cretini ii ignor.


Sus
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Versiune printabilă

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori
Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica ataşamente în acest forum
Mergi la:  


Şterge toate cookie-urile forumului | Echipa | Ora este UTC + 2

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Translation/Traducere: phpBB România