Vizualizare mesaje fără răspuns
Vizualizare subiecte active
Acum este Joi Mar 28, 2024 10:15 am



Autor Mesaj
Nectarie Popa
Mesaj  Subiectul mesajului: Sunet TV vs sunet nativ, diferit.  |  Scris: Mar Dec 01, 2020 8:54 pm
Subtitrari-Noi Team

Membru din: Lun Feb 24, 2020 6:21 pm
Mesaje: 29
Locaţie: Bucureşti

Neconectat
Salut! De vreun an am observat (la multiple canale tv) ca sunetul se aude diferit la TV fata de videoclipul pus pe o aplicatie de streaming.

Am sa dau urmatorul exemplu:
La un canal de muzica, am auzit o piesa a unei artiste. M-am dus pe youtube, pe acelasi televizor sa ascult din nou piesa, si s-a auzit diferit. Cand a fost la TV, s-a auzit putin mai infundat, dar parca mai bine.
Alt exemplu ar fi genericul la (doar asta imi vine acum in cap) serialul "Teoria Big Bang", cand il pun pe Netflix/HBO se aude intr-un fel, cand il ascult la PRO X se aude altfel, tot asa, mai infundat parca, dar mai bine.

Are cineva idee de ce? Daca da, este vreo metoda (printr-o comprimare ulterioara sau ceva) prin care pot obtine si eu acest sunet modificat? Intreb in ideea in care la toate canalele TV am observat asta, deci nu e sigur ceva legat de vreun anume canal TV, plus ca imi place cum se aude mai bine.


Sus
Denisake
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Sunet TV vs sunet nativ, diferit.  |  Scris: Dum Dec 06, 2020 2:10 pm
Traducator

Membru din: Mie Mar 25, 2020 4:02 pm
Mesaje: 11

Neconectat
Asta depinde de ecoding-ul audio ( AAC, AC3, DTS, șamd ) . Încearcă să îți pui un sistem audio la TV și ai să vezi diferența , de exemplu un HomeCinema, pt că tu la TV auzi doar pe 2 canale.


Sus
Nectarie Popa
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Sunet TV vs sunet nativ, diferit.  |  Scris: Dum Dec 06, 2020 3:38 pm
Subtitrari-Noi Team

Membru din: Lun Feb 24, 2020 6:21 pm
Mesaje: 29
Locaţie: Bucureşti

Neconectat
Am sa incerc, multumesc de raspuns!


Sus
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Versiune printabilă

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori
Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica ataşamente în acest forum
Mergi la:  


Şterge toate cookie-urile forumului | Echipa | Ora este UTC + 2

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Translation/Traducere: phpBB România