Vizualizare mesaje fără răspuns
Vizualizare subiecte active
Acum este Joi Apr 25, 2024 7:34 am


Autor Mesaj
ovidiuhanganu
Mesaj  Subiectul mesajului: Marii actori ai cinematografului mondial  |  Scris: Dum Feb 28, 2010 4:40 pm
Deschid acest subiect in ideea ca unii dintre spectatorii filmelor noi ar dori, din anumite ratiuni, sa afle informatii generale, clare, succinte si eficiente despre actorii mari. Apreciez ca este important sa dam aceste informatii catre cei interesanti in 5-10 fraze.


Sus
stefania_const1
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Marii actori ai cinematografului mondial  |  Scris: Dum Feb 28, 2010 5:44 pm
Mie imi plac foarte mult Jean Reno, Samy Naceri, iar mai recent, Hugh Laurie (dr. House). Astept cu placere comentariile tale. :P ( daca imi mai vin idei, completez lista)


Sus
al3x04
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Marii actori ai cinematografului mondial  |  Scris: Dum Feb 28, 2010 7:22 pm
Un actor ce imi place foarte mult este Johnny Depp care, mi se pare mie, face un rol fenomenal in special in filmul Piratii din Caraibe.
Desigur ca, dupa parerea mea, colosi ca Morgan Freeman sau Jack Nicholson nu trebuie uitati nici ei. Cam acestia sunt actorii care imi plac cel mai mult.


Sus
ovidiuhanganu
Mesaj  Subiectul mesajului: Robert Redford (n. 1936)  |  Scris: Dum Feb 28, 2010 9:09 pm
In 1959 a devenit cursant al Academiei de Arta Dramatica din New York, dupa ce, anterior, pierduse bursa de la Universitatea de stat din Colorado datorita unei probleme cu alcoolul. A debutat in acelasi an pe Broadway, in cateva spectacole cu incasari bune, iar ca actor de lung metraje in 1962, in filmul "War Hunt", sub bagheta regizorala a lui Denis Sanders, facand un rol secundar al soldatului Roy Loomis. Rolul care l-a consacrat insa ca mare actor a fost acela din "Butch Cassidy and the Sundance Kid" (1969, regia George Roy Hill), unde a jucat alaturi de Paul Newman. Alte filme mari in care a jucat: "The Candidate" (1972), "The Great Gatsby"(1974), "All the President's Men"(1976), "A Bridge Too Far"(1977), "Out of Africa"(1985), "Indecent Proposal"(1993), ca sa enumar doar cateva din ele.
Ca actor, a dovedit ca se identifica foarte bine cu personajul jucat, facand asta cu naturaletea specifica "noului val" al actoriei anilor `70, cu echilibru, talent innascut si un deosebit farmec personal. Sub regia lui John Clayton a devenit, in 1974, simbol al frumusetii si farmecului masculin. A jucat roluri dificile, uneori roluri imposibile, precum acela al unui barbat care simte nevoie abandonarii civilizatiei pentru reintoarcerea la origini, in Jeremiah Johnson (1972), dar si unele comerciale, desi nu usor de digerat, precum acela al reporterului Bob Woodward, in filmul care evoca detaliile scandalului Watergate, in care a jucat alaturi de Dustin Hoffman. Robert Redford este cu adevarat un monstru sacru al cinematografiei americane.
Iar pentru a-i completa personalitatea, a trecut in spatele camerei de filmat in 1980, cand a regizat drama "Ordinary People", care a luat 4 premii Oscar. In total a regizat 7 filme. S-a remarcat printr-un stil oarecum naturalist, calm (dar nu in sensul de antonim logic al agitatiei filmului nord-american), printr-un simt deosebit de plastic al imaginii filmate, duse catre idealul estetic, dand filmelor sale aparente poetice si magice.
Interesant: a fost luat in considerare pentru rolul Michael Corleone (Nasul, 1972; este fondatorul Sundance Film Festival, numit astfel dupa rolul din "Butch Cassidy and the Sundance Kid"; a aparut in 7 filme regizate de Sydney Pollack; 4 actori din filmele regizate de el au fost nominalizati la Oscar.


Sus
ovidiuhanganu
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Marii actori ai cinematografului mondial  |  Scris: Dum Feb 28, 2010 9:11 pm
Incerc sa va raspund, pe rand, tuturor celor interesati. Promit sa nu uit pe nimeni.


Sus
Soparla
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Marii actori ai cinematografului mondial  |  Scris: Dum Feb 28, 2010 9:24 pm
Denzel Washington... no comment :twisted:


Sus
ovidiuhanganu
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Marii actori ai cinematografului mondial  |  Scris: Dum Feb 28, 2010 11:40 pm
Pentru Denzel Washington va trebui sa mai vad cateva filme ca sa pot spune ceva coerent.
Subiectul Tom Cruise e in lucru. Dupa ce voi intelege exact ce se intampla cu jocul lui in ultima vreme (adica sa revad "Valkyrie", "Lions for Lambs" si "Collateral"), voi posta un scurt text si despre el.


Sus
Soparla
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Marii actori ai cinematografului mondial  |  Scris: Dum Feb 28, 2010 11:46 pm
poti sa te uiti la man on fire, american gangster, training day... astea sunt care imi plac cele mai mult, dar mai e si john Q daca nu gresesc scrierea si multe altele, bine nici chiar asa de multe... oricum mi se pare un "jucator" foarte tare... chiar daca in ultimul nu e chiar asta de tare :mrgreen:
l.e: era vb de dansel 8-)


Sus
ovidiuhanganu
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Marii actori ai cinematografului mondial  |  Scris: Dum Feb 28, 2010 11:55 pm
La "Man on Fire" m-am uitat astazi, si desigur nu am uitat ca trebuie sa postez un raspuns la sectiunea "clasice", cu toate ca filmul e slabut rau -sper sa nu te supere ca sunt asa transant, dar sunt educat sa fac judecati de valoare corecte. Eu cred ca D. Washington nu a ajuns inca la apogeul carierei si ca vor urma cel putin doua-trei filme in care va juca magistral. Ramane de vazut daca am judecat corect.


Sus
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Versiune printabilă

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator
Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica ataşamente în acest forum
Mergi la:  
cron

Şterge toate cookie-urile forumului | Echipa | Ora este UTC + 2

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Translation/Traducere: phpBB România