Vizualizare mesaje fără răspuns
Vizualizare subiecte active
Acum este Joi Mar 28, 2024 11:06 am


Autor Mesaj
ovidiuhanganu
Mesaj  Subiectul mesajului: Ceva despre unele filme care au subtitrare pe site  |  Scris: Sâm Mar 06, 2010 12:25 am
Gasesc ca e util, daca tot a aparut cate o subtitrare, sa si spunem cate ceva despre film. De mare ajutor ne este tuturor si parerea traducatorului/traducatoarei - este omul care a depus cel mai mare efort sa inteleaga lumea filmului tradus.


Sus
ovidiuhanganu
Mesaj  Subiectul mesajului: "Brzezina" (1970 - regia Andrzej Wajda)  |  Scris: Sâm Mar 06, 2010 12:43 am
Nascut in 1926, Wajda a debutat in lung-metraje la varsta de 29 de ani. Este considerat pe drept cuvant cel mai important regizor din istoria cinematografului polonez.
Brzezina (Padurea de mesteceni) are scenariul adaptat dupa o nuvela de Jaroslaw Iwaszkiewicz. Este o fresca realizata cu maxima acuratete a zonelor suboicumene ale Poloniei, cu deplasari lente catre zonele urbane, si a traditionalismului national polonez. In ciuda vechimii lui, filmul se potriveste Romaniei de astazi - discuta pe marginea dezradacinarii est-europenilor, a contactului lor primitiv cu Europa occidentala, a pierderii sentimentului national sau a simtirilor sociale de apartenenta la un spatiu colectiv. In fond, pelicula ne dezvaluie noua, vorbitorilor nativi de romana, secretul intelegerii altor spatii geografice prin permutarea valorilor spirituale, prin colaborare culturala si prin nerenuntarea/acceptarea originilor.
Filmul este de vazut neaparat.
In 1971 a obtinut premiul pentru regie la Festivalul de film de la Moscova.

Nota mea pentru acest film - 9.5/10.


Sus
ovidiuhanganu
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Hooking Up (2009)  |  Scris: Sâm Mar 06, 2010 12:58 am
Multumim, Kprice, pentru informatiile pe care ni le-ai dat. Personal nu am vazut filmul. Dupa comentariul tau, cu siguranta nici nu-l voi vedea vreodata. De asemenea multumiri ca l-ai tradus, e util sa existe subtitrarea - in felul acesta vizitatorii paginii macar vor sti sa se fereasca.


Sus
ovidiuhanganu
Mesaj  Subiectul mesajului: "Capitalism: A Love Story" (2009, M. Moore)  |  Scris: Sâm Mar 06, 2010 4:27 pm
E posibil ca unora sa nu le placa stilul lui Michael Moore - iar eu sunt unul dintre ei, ma enerveaza sapca lui de adolescent si reinventarea rotii - dar nu se poate nega faptul ca documentarul este unul interesant si ca surprinde aspecte incredibil de simple, dar la care nimeni nu s-a gandit inca. Aceata ultima proiectie marca Moore este, dupa parerea mea, ceva mai slaba decat anterioara "Fahrenheit 9/11", dar pastreaza amprenta originalitatii si a deciziei de reorientare a camerei catre adevar.

Nota mea pentru acest film: 8.5/10.


Sus
ovidiuhanganu
Mesaj  Subiectul mesajului: "Echelon Conspiracy" (2009)  |  Scris: Dum Mar 07, 2010 8:24 pm
Este un film care are drept subiect teoria conspiratiei, scenariu de-a dreptul uzat de-acum in filmografia nord-americana, dar care se vinde bine si place. De dragul ideilor cosmopolite si in scopul dinamicii filmului, spectatorii sunt purtati in cateva capitale ale lumii in descifrarea conspiratiei care face subiect. Un film bun pentru fanii genului. Si o reclama subtila pentru DHL.

Nota mea pentru acest film: 5.5/10.


Sus
ovidiuhanganu
Mesaj  Subiectul mesajului: "Taking a Chance on Love" (2009, regia Douglass Barr)  |  Scris: Dum Mar 07, 2010 11:05 pm
Inainte de a vedea acest film, credeam ca va fi unul la fel de slab si de plin de dulcegarii si de lacrimi de crocodil ca toate celelalte categorisite drept "romance". Nici acum parerea nu imi e mult schimbata, cu adaugirea ca Genie Francis face un rol destul de bun, oarecum echilibrat. Filmului ii lipseste o dinamica proprie, aceea data de o echipa de actori ceva mai experimentati, dar per ansamblu merita vizionat intr-o seara ploioasa de sambata, in lipsa altor preocupari mai moderne.

Nota mea pentru acest film: 6.5/10.


Sus
ovidiuhanganu
Mesaj  Subiectul mesajului: "Valentine's Day" (2010)  |  Scris: Lun Mar 08, 2010 1:20 am
Nu stiu sa indic genul acestui film. Romance? Nu prea. Comedy? Greu de spus asa ceva. Drama? Nici vorba. E un film simplut in care se intrepatrund firele vietii unor oameni in ziua de 14 februarie. Nu l-as putea recomanda nici macar ca pe un film de vazut sambata seara, in cuplu. N-ar fi cea mai potrivita alegere. Dinamica filmului este stupida, replicile par desprinse consecutiv dintr-o telenovela si dintr-o revista de umor fara succes. Este total lipsit de realism ca un grup de oameni care se cunosc unul pe altul sa traiasca, toti, simultan, cate o poveste grozava, asezonata primavaratic cu replici scoase din adancul gandirii. Stupid este cel mai potrivit cuvant pentru acest film.

Nota mea pentru acest film: 2/10.


Sus
ovidiuhanganu
Mesaj  Subiectul mesajului: "Yes Man" (2008)  |  Scris: Joi Mar 11, 2010 11:52 pm
Acest film are scenariul orientat in jurul ideii de raspuns afirmativ. Totusi prospetimea lui vine din talentul de comic al lui Jim Carrey si nu din comicul de situatie impus de scenariu. Este un film distractiv, de vazut intr-un week-end ploios, si merita vazut macar pentru actorul din rolul principal. Pe de alta parte, Zooey Deschanel face si ea un rol frumos, jucat cu talent, si impune unica tensiune din tot filmul: nu cumva raspunsul lui Carl (J. Carrey) vine tocmai din dorinta de a spune da?

Nota mea pentru acest film: 6.5/10.


Sus
ovidiuhanganu
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Ceva despre unele filme care au subtitrare pe site  |  Scris: Vin Mar 12, 2010 12:25 am
Directorii au prostul obicei de a spune nu mai des decat ceilalti oameni. "Cand nu merge nimic, incearca si ideea sefului."


Sus
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Versiune printabilă

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator
Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica ataşamente în acest forum
Mergi la:  


Şterge toate cookie-urile forumului | Echipa | Ora este UTC + 2

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Translation/Traducere: phpBB România