Vizualizare mesaje fără răspuns
Vizualizare subiecte active
Acum este Vin Apr 19, 2024 9:24 pm


Autor Mesaj
ovidiuhanganu
Mesaj  Subiectul mesajului: Cate ceva despre unele seriale care au subtitrari pe site  |  Scris: Sâm Mar 06, 2010 12:50 am
Gasesc ca e util, daca tot a aparut cate o subtitrare, sa si spunem cate ceva despre serial. De mare ajutor ne este tuturor si parerea traducatorului/traducatoarei - este omul care a depus cel mai mare efort sa inteleaga lumea filmului tradus. Si chiar sa ii multumim pentru asta.


Sus
OZapacita
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Cate ceva despre unele seriale care au subtitrari pe site  |  Scris: Sâm Mar 06, 2010 1:11 am
L-am rugat pe Ovidiu sa faca si un topic pentru seriale, deoarece sunt cateva care sunt in traducere la noi, si au putine download-uri. Sa fie oare pentru ca nu sunt prea mediatizate sau pentru ca nu s-au facut cateva rezumate scurte cu actiunea sau personajele unui asemenea serial?
Am sa incep asadar, prin prezentarea unui serial la care lucrez, si anume la "Numb3rs".
Poate nu v-a atras atentia, poate nu va place insa am multe argumente pentru care ati putea urmari serialul. (Si astea nu pentru ca il traduc eu si colegul, ci pentru ca e un serial "destept", sa-i spun asa.)
N-am sa va dau rezumate copiate de pe IMDB, nici explicatii pompoase, si nici cele facute pe cine stie ce site. Am sa va spun din prisma mea, ce aduce nou "Numb3rs".
Pe langa ceea ce puteti vedea si intelege unii, din rezumatele de peste tot (cand zic "intelege" ma refer la rezumatele in limba engleza), pentru mine acest serial a adus multe chestii noi. Pe langa termeni cu care nu am fost familiarizata, o duzina de chestii inteligente, din fizica, biologie, chimie, si mai ales matematica. Aproape toate explicatiile si rezolvarile cazurilor la care lucreaza agentii FBI, le aduce Charles Epps, un profesor de matematica, ce colaboreaza cu fratele sau si cu agentii FBI. La el totul se rezuma la matematica. E incredibil cum unele chestii, la care nu te gandesti niciodata, isi au rezolvarea aici. Incepand de la un incendiu, un pariu la curse de cai, un caz de vanzare pe piata neagra a organelor, si pana la un implant al unui cip, in capul cuiva, toate cazurile isi gasesc o explicatie si rezolvare, cat se poate de logica, in algoritmii lui Charles.
As putea sa va povestesc episoade in parte, sa va arat pe indelete cat e de interesant un episod doar, dar asta v-ar strica surpriza de e afla singurei importanta matematicii in viata de zi cu zi.
Pe mine una, ma chinuie traducerea lui, dar totodata ma atrage, pentru ca mereu invat cate ceva nou, si am ajuns ca si in cazuri reale, de multe ori, sa asociez ceva cu matematica, si sa ii caut o "logica matematica". Si sa stiti ca exista.
Va indemn, pe cei ce nu ati urmarit niciun episod macar, sa vizionati unu. Si daca nu am dreptate, sa veniti sa postati si sa ma injurati. Nu stiu de ce, dar pentru mine, acest serial e total diferit fata de alte seriale vazute pana acum. Serialele politiste, sunt tipice, rezolvari pe baza dovezilor si a martorilor si atat. Serialul asta insa, are ceva aparte. Va veti convinge singuri. Daca nu e asa, eu imi sterg postul, si imi asum rusinea unei postari aberante, insa sunt convinsa ca nu va fi asa.
Enjoy it!


Sus
stefania_const1
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Cate ceva despre unele seriale care au subtitrari pe site  |  Scris: Sâm Mar 06, 2010 7:47 am
Serialul este fabulos, din punctul meu de vedere. Il recomand tuturor. Dar, din pacate, cand veti ajunge voi la pensie, eu voi fi oale si ulcele.... :)


Sus
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Versiune printabilă

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator
Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica ataşamente în acest forum
Mergi la:  


Şterge toate cookie-urile forumului | Echipa | Ora este UTC + 2

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Translation/Traducere: phpBB România