Vizualizare mesaje fără răspuns
Vizualizare subiecte active
Acum este Joi Mar 28, 2024 2:29 pm



Autor Mesaj
agentuoo7
Mesaj  Subiectul mesajului: CI+ (Common Interface Plus)  |  Scris: Mar Oct 22, 2013 4:17 pm
Avatar utilizator
Site Admin

Membru din: Lun Iul 23, 2012 9:15 am
Mesaje: 718

Neconectat
Se pare ca si cei de la RDS ( Digi ) aduc pe piata acest tip de carduri inteligente. Insa doar pentru cei ale caror Tv-uri suporta CI+. Ieri am facut comanda pentru acest tip de cartele, sper sa vina in cel mai scurt timp pentru o mica proba. Pana atunci iata lista din partea lor cu televizoarele care suporta acest tip de carduri CI+.


Ataşamente:
TELEVIZOARE COMPATIBILE CI+.zip [22.72 KiB]
Descărcat de 1161 ori

_________________
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
Sus
agentuoo7
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: CI+ (Common Interface Plus)  |  Scris: Mar Oct 22, 2013 8:15 pm
Avatar utilizator
Site Admin

Membru din: Lun Iul 23, 2012 9:15 am
Mesaje: 718

Neconectat
Ce trebuie sa se stie in privinta asta pe langa faptul ca tv-ul are sau nu CI+.
In slotul tv-ului CI+ se introduce un CAM ( Conditional Access Module = Modul de acces conditionat ) iar in acesta se introduce cartela smartcard primita de la RDS.
Termeni CI, CI+ si CAM si ce fac ei.
CAM-ul are rolul de a decoda, colaborand cu smartcardul, canalele criptate. CI ( Common Interface = interfata comuna ) permite comunicarea intre CAM-ul si Tv. CAM-ul este folosit ca interfata intre cartela oferita de RDS si televizor.
Diferenta dintre CI si CI+.
CI+ pune in aplicare o forma de protectie la copiere intre CAM si televizor ( adica pot exista canale criptate ca fiind protejate la copierea, inregistrare ori la timeshifting-ul continutului difuzat ), pe cand CI nu stie acest lucru ci doar acceptarea continutului criptat oferit de CAM si smartcardul.

_________________
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."


Sus
gioni666
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: CI+ (Common Interface Plus)  |  Scris: Lun Noi 04, 2013 4:35 pm
Avatar utilizator
Membru de onoare

Membru din: Dum Iun 14, 2009 2:25 am
Mesaje: 225

Neconectat
Multam, am cautat si am vazut ca nu se regaseste in lista modelul meu, Samsung EH6030W, are CI+ si merge si la acest model.
Multam de tutorial.
Si o competare mica, cine are si vrea doar pachetul de baza(cum am eu momentan) nu are rost sa-si ia acest CI+, se pot prinde aceleasi programe in formatul digital printr-o cautare in modul DVBC, asta doar la RDS.

_________________
Viaţa fără poezie e pustiu.


Sus
agentuoo7
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: CI+ (Common Interface Plus)  |  Scris: Mar Noi 12, 2013 4:02 pm
Avatar utilizator
Site Admin

Membru din: Lun Iul 23, 2012 9:15 am
Mesaje: 718

Neconectat
Depinde unde locuiesti...in Timisoara, de exemplu, sunt cateva posturi tv care nu merg, iar din ce am vazut la ei pe site, nu mai sunt pachete...eu am dorit acest CARD pentru DigiFilm, nu ca m-as uita prea mult la tv, pentru ca l-am luat sa ma uit la filme pe el de pe calculator, dar seara cand opresc calculatorul si nu am somn sa am cu ce adormi. :hahaha:
Intre timp am primit si eu acest card si este in regula, nu mai sunt nevoit sa folosesc doua telecomenzi... :biggrin:

_________________
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."


Sus
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Versiune printabilă

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori
Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica ataşamente în acest forum
Mergi la:  
cron

Şterge toate cookie-urile forumului | Echipa | Ora este UTC + 2

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Translation/Traducere: phpBB România