Vizualizare mesaje fără răspuns
Vizualizare subiecte active
Acum este Joi Mar 28, 2024 4:01 pm



Autor Mesaj
DP4Some
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Subs revine la vechile obiceiuri  |  Scris: Joi Mai 21, 2020 8:55 pm

Membru din: Dum Mar 04, 2018 12:35 pm
Mesaje: 5

Neconectat
Avocatul31 scrie:
Parerea ta este gresita...
Poate as fi facut o exceptie in cazul Ginei, dar a refuzat sa isi mai trimita traducerile pentru a fi urcate si aici pe site. Asta a fost motivul pentru care l-am rugat pe chat pe no one sa traduca si ep.1. Ulterior si ca urmare a refuzului ei de a trimite si catre site-ul nostru traducerile domniei sale. Mai mult, singura a solicitat stergerea intregului sezon. Poate nu ai fost atent si nu ai prins replica respectiva pe chat...
Cred ca tu si alti useri nu m-ati inteles. Nu sustin traducerile peste alte proiecte. Am scris de nenumarate ori, ar fi trebuit sa cititi. L-am rugat pe no one de vreo 5 ori pe chat sa aleaga alt serial. Dar nici nu puteam sterge traducerile lui no one de pe siteul nostru ca sa stam sa preluam aceleasi traduceri de pe alt site!


Posibil ca parerea mea sa fie gresita si atunci imi cer scuze, intr-adevar nu detin toate datele, am vazut rugamintea cu tradus si primul episod pt a putea sterge sezonul si mi s-a parut un gest urat. Nu m-am referit la faptul ca te-ai folosit personal, ci in sensul ca site-ul a detinut subtitrarile primelor sezoane... Spui ca nu sustii traducerea peste altcineva, dar nepedepsind-o si doar atentionand verbal si chiar ulterior protejand-ul pe cel care a calcat pe bec, cum ti se pare ca pica asta? Am putut intelege pana la urma de ce, si ca ai ales sa pastrezi si traducerile lui no one, ce n-am putut intelege e de ce ai ales sa fie sterse cele ale Ginei, dar daca a cerut singura asta, tu avand de gand sa pastrezi si sezonul 6 cu traducerea ei, mea culpa. Totusi faptul ca s-a suparat, impreuna cu ceilalti traducatori, nu e de condamnat, fiind foarte fermi in prinvinta bagatului peste alt traducator. Sunt sigur ca si tu te-ai fi suparat daca cineva de pe alt site se baga sa traduca peste cineva din echipa ta, iar in loc de a fi pedepsit, ar mai fi fost si protejat... Cam asa a picat totul. Si ar trebui sa iei in calcul si daca nu cumva chiar a existat intentia de a starni cearta, ca n-as exclude aceasta posibilitate.

Avocatul31 scrie:
[b]Exact asta am urmarit si eu sa arat. Ca gasesti oricand erori de traducere, erori care nu necesita textul "Traducere slaba calitativ".

Nestiind cum traduce no one, nu pot comenta, dar din exemplele date chiar de tine mai sus, nu prea suna stralucit. Probabil daca te limitai doar la asta era mai clar totul din prima.

O seara faina!


Sus
Avocatul31
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Subs revine la vechile obiceiuri  |  Scris: Vin Mai 22, 2020 8:41 am
Avatar utilizator
Site Admin

Membru din: Dum Mai 31, 2009 9:37 am
Mesaje: 1737

Neconectat
DP4Some scrie:
Spui ca nu sustii traducerea peste altcineva, dar nepedepsind-o si doar atentionand verbal si chiar ulterior protejand-ul pe cel care a calcat pe bec, cum ti se pare ca pica asta?
Sunt sigur ca si tu te-ai fi suparat daca cineva de pe alt site se baga sa traduca peste cineva din echipa ta


Am mai scris, fiecare traduce ce vrea. Desigur, nu este frumos sa traduci peste proiectele altora. Dar atat. Daca se traduce (si s-a intamplat) peste proiectele echipei noastre, nu le preluam si gata. Niciodata nu am indraznit sa intervin pe alt site sa rog sa se stearga o anumita traducere pentru ca este proiectul nostru. Cei de la subs se fac ca uita ca s-au urcat traduceri la ei pe site peste proiectele lui Alice Vogans de la noi din echipa. Si nu le-au sters! Ba mai mult (am scris si asta) s-au urcat aici pe site traduceri la serialele pe care le traduceam eu si le-am lasat pe site! Regula despre care amintesc, de a nu stege traducerile urcate de autori este veche, de vreo 13 de ani. Asa am procedat intotdeauna, nu inteleg de unde apare acum brusc aceasta discutie.
Totusi, discutia din acest topic se refera la altceva. Bun, esti suparat pe no one, pot intelege. Dar nu pot fi de acord ca din razbunare sa ii pui la o alta traducere comentariul "Traducere slab calitativ".

_________________
Ma irita cretinii care se cred inteligenti. Pe ceilalti cretini ii ignor.


Sus
distel
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Subs revine la vechile obiceiuri  |  Scris: Vin Mai 22, 2020 9:03 am
Traducator

Membru din: Joi Oct 25, 2012 8:24 pm
Mesaje: 40

Neconectat
Am vorbit cu Gina si pentru ca noi suntem impaciuitori, mai facem o ultima propunere pentru ca acest capitol Bosch sa se incheie definitiv. Pentru ca userii vostri sa aiba si alternativa la acest serial, Gina in ciuda tratamentului SN, este dispusa sa-i trimita Anei viitoarele episoade la Bosch asa cum mi le trimite si mie ca sa le urce pe SN (cele existente de la S06 le poate lua din nou de pe subs). Dar asteptam un pic de respect si din partea lui No one. La viitorul sezon 7 din Bosch sa nu se mai bage peste Gina si sa-si traduca serialele lui de la zero.
Asta daca va mai fi activ ca traducator pe SN cand va incepe anul viitor sezonul 7 la Bosch.
Sper ca Avocatul sa accepte propunerea noastra si sa terminam o data pentru totdeauna cu subiectul asta.
Sa auzim de bine. Sanatate!


Ultima oară modificat de distel pe Vin Mai 22, 2020 9:05 am, modificat 1 dată în total.


Sus
Avocatul31
Mesaj  Subiectul mesajului: Re: Subs revine la vechile obiceiuri  |  Scris: Vin Mai 22, 2020 9:13 am
Avatar utilizator
Site Admin

Membru din: Dum Mai 31, 2009 9:37 am
Mesaje: 1737

Neconectat
Nu am nimic impotriva. Daca GinaEugenia isi va trimite traducerile pentru a fi urcate si aici, voi considera ca sunt urcate de autor si vor ramane pe site. In ce-l priveste pe no one, pot doar sa-l rog din nou sa lase sezonul 7 traducatorului initial si sa aleaga alt serial.

_________________
Ma irita cretinii care se cred inteligenti. Pe ceilalti cretini ii ignor.


Sus
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Versiune printabilă

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori
Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica ataşamente în acest forum
Mergi la:  
cron

Şterge toate cookie-urile forumului | Echipa | Ora este UTC + 2

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
DAJ Glass 2 template created by Dustin Baccetti
Translation/Traducere: phpBB România